Házenkáři Strakonic v neděli 15. února vstupují do odvetné části I. ligy, a to hned klíčovým soubojem s Kopřivnicí. Jihočeši jako lídr tabulky na podzim v lize ztratili jen jednou remízou právě s mužstvem z Moravy, které na ně ztrácí bod. Oba týmy v první polovině soutěže neprohrály, proto bude s největší pravděpodobností nedělní duel rozhodující z pohledu celého jara a toho, kdo skončí první. Strakoničtí v čele s trenérem Miroslavem Vávrou se však potýkají s marodkou a nepojedou k zápasu kompletní. Což trochu sráží atraktivitu utkání, protože si to soupeři nerozdají v plné síle.

Co se vám před zápasem s Kopřivnicí honí hlavou?
Bohužel, největší problém máme s marodkou. Ta nás zasáhla už minulý týden, kdy hráči marodili s chřipkou. Určitě s námi nepojedou Tomáš Pek a Petr Masák. Nachlazení jsou Martin Mošovský a Michal Krejčí, jejich výkon proto nebude stoprocentní. Michal Zbíral má problémy s kotníky a také není zcela v pořádku.

To je velká komplikace.
Bojím se, že kvůli této komplikaci mohu říci, že do Kopřivnice pojedeme hodně oslabení. Vítězství nebo jakýkoliv dobrý výsledek pro nás v tomto složení proto bude velký úspěch.

Sháněli jste do odvety nějaké informace o soupeři? Nebo jste se spokojili s tím, co jste vypozorovali v prvním zápase?
Soupeře jsem nastudoval 
z videa z domácího utkání
 a ty hráče, kteří působí v extraligových klubech, jsem sledoval na internetu. Pokud bude Kopřivnice v plné síle, čeká nás vlastně extraligový soupeř. Tomu za současného stavu nebudeme moci příliš konkurovat.

Jak jste tedy připraveni?
Přípravu jsme projeli, jak jsme si naplánovali. Opět kvůli nemoci nám vypadl přípravný zápas se Starým Plzencem. I když v tom bych neviděl zase až takový problém, i bez něj se dá odehrát ostrý ligový duel. Problém je ale v tom, že jsem v lednu neměl na tréninku všechny hráče – buď kvůli pracovním a studijním povinnostem nebo nemocem. Kompletní jsme se nepotkali.

Naopak Kopřivnice má něco odehráno. V generálce dokonce porazila extraligový Frýdek-Místek 34:27…
V týmu Kopřivnice jsou extraligisté, kteří hrají za Hranice, Zubří, Duklu Praha… Ti hráči byli v přípravě s extraligovými družstvy, nejvyšší soutěž začala dřív 
a mají více odehráno i z přípravy. Z herního rytmu vůbec nevypadli, proto je podle mě Kopřivnice po herní i fyzické stránce připravena lépe než my.

Na druhou stranu, ona je v pozici, že musí uspět. Nemůže pro ni být toto handicap? Nebude tak více pod tlakem?
Ano, Kopřivnice musí vyhrát. Už vzhledem k historii, že hrála extraligu, kam se chce vrátit. Město podporuje házenou a chce, aby se tam hrála nejvyšší soutěž. Město to také patřičně finančně podpoří, pro ně je stěžejní dostat se do extraligy. Nás limituje, že i kdybychom postoupili do extraligy, takovou podporu nemáme. I z tohoto pohledu si postup víc zaslouží Kopřivnice.

Byli jste s Kopřivnickými před odvetou v nějakém kontaktu?
Proběhl jeden telefon s trenérem Ivo Vávrou, kdy jsme pohovořili obecně o házené. Také jsme zmínili, jak se připravujeme my a jak oni. Ale o ničem konkrétním nikdo 
z nás nemluvil. Ale říkal mi, že zápas bude hodně sledovaný, přijde se podívat i starosta města. Jde o čelo první ligy, bude to svátek.

Opravdu už toto utkání rozhodne o tom, kdo soutěž vyhraje? Přestože ve hře bude ještě dvacet bodů?
Je předpoklad, že kdo ten zápas vyhraje, bude mít našlápnuto soutěž vyhrát a následně postoupit do extraligy. Když Kopřivnice vyhraje 
a bude na jaře kompletní, těžko ji někdo porazí. My, vzhledem k tomu, jaké jsme měli štěstí na podzim, kdy jsme zápasy vyhrávali o gól
 a neměli jsme smůlu, že by nám nějaký zápas nevyšel, si to vybereme na jaře a nějaký bod ztratíme. A Kopřivnice už prvenství nepustí.

Nemůžete tedy udržet tu samou výkonnost jako na podzim? Nevěříte tomu?
Výkonnost lze udržet na té úrovni, jakou jsme měli. Když se k tomu přikloní štěstí. To se od nás ale hned na úvod jara odvrátilo.

Na třetí Nové Veselí a čtvrtou Bystřici pod Hostýnem máte momentálně k dobru osm bodů. Je podle vás už rozhodnuto, že skončíte nejhůře druzí?
Stát se může cokoliv, může nám utéct i druhé místo. Ale když se nepřihodí v mužstvu nic mimořádného, měli bychom obhájit druhou příčku.

Je pro vás lepší, že máte solidní náskok a můžete jít do zápasů víc v klidu? Nebo byste raději cítili tlak od týmů pod vámi?
Na to nejsem schopen odpovědět. Něco takového se nám přihodilo poprvé, dosud jsme vždy hráli pod tlakem. Na ten jsme už zvyklí a umíme vítězit i venku, což jsme ukázali v podzimní části. Takže nevím, co s námi ten náskok udělá.

1. Strakonice 11 10 1 0 309:263 21
2. Kopřivnice 11 9 2 0 399:287 20
3. Nové Veselí 11 6 1 4 308:281 13
4. Bystřice 11 6 1 4 303:284 13
5. Náchod 11 4 3 4 294:284 11
6. Chodov 11 5 1 5 254:270 11
7. Karviná B 11 5 0 6 298:303 10
8. Tal. Plzeň B 11 3 3 5 282:311 9
9. Jičín B 11 3 2 6 277:296 8
10. Dvůr Král. 11 3 1 7 231:273 7
11. Bohunice 11 2 2 7 271:302 6
12. Olomouc 11 1 1 9 249:321 3

Fakta

Podzimní zápas Strakonice – Kopřivnice skončil smírně 31:31, když hosté vyrovnali v posledních vteřinách ze sedmičky. Pro Jihočechy to byla jediná ztráta v první polovině soutěže, Kopřivnice v dalším průběhu ještě remizovala doma s Náchodem 35:35.