Navázat na vydařený podzim se pokusí házenkáři Strakonic. Nováček 
I. národní ligy si v první polovině soutěže vedl výborně, vybojoval dvanáct bodů a je šestý. Tuto pozici by Jihočeši rádi udrželi, i když prvotní je záchrana v soutěži. Ke klidu ještě pár bodů potřebují.

Los odvetné části je pro tým těžší, ale trenér Miroslav Vávra svým svěřencům věří. Chválí je za přístup k náročné zimní přípravě a také tvrdí, že tým je po absolvování podzimu ve druhé nejvyšší české soutěži zkušenější. Devizou strakonického nováčka opět bude kolektivní duch a pojetí.

Jako poslední větu našeho předsezonního rozhovoru jste uvedl, že si přejete, aby se nikdo nezranil a abyste skončili do šestého místa a mohli jít do jara v klidu. Můžete tedy jít do odvetné části v klidu?
Cíl jsme splnili, ale vzhledem k tomu, že bodový rozdíl mezi týmy je minimální, tak v klidu být nemůžeme. Jaro bude hodně těžké. I vzhledem k tomu, že všechny zápasy se slabšími soupeři hrajeme venku a silnější mančafty máme doma. Takže se podle mě ještě hodně nadřeme.

Pořád vás tedy čeká boj
o záchranu?
Myslím, že ano. Není jednoznačně dáno, kdo bude spadávat a kdo ne.

Kolik bodů bude podle vás stačit na udržení v soutěži?
Teoreticky se dá říci, že by stačilo vyhrávat doma. Ale vzhledem k tomu, že doma hostíme týmy ze špičky tabulky a čekají nás těžké zápasy, tak bude potřeba přivézt body i z venku. Nejsem schopen to odhadnout. Je to tak vyrovnaná soutěž a nikdo nechce spadnout…

Co můžete říci před druhou polovinou sezony s ohledem na prodělanou zimní přípravu 
a s nasbíranými zkušenostmi
 z podzimu?
Tohle mužstvo je lepší, než bylo na podzim. Jak jste řekl, už máme zkušenosti z podzimu a navíc kluci výborně trénovali. Takovou zimní přípravu jako letos jsme tady ještě nikdy neměli. Hráči z ní budou na jaře těžit a měli by být lepší.

Trénovali jste každý den. Bylo to jen o tom, udržet současnou fyzičku, nebo jste to chtěl posunout ještě někam dál? Cítil jste třeba na podzim, že hráčům docházejí síly?
Ano, cítil jsem, že nám ta fyzička chyběla. Měl jsem omezený počet hráčů a ti lepší z nich tahali víc, hráli víc minut. V koncích zápasů jsme soupeře už nestíhali. 
S únavou souviselo právě
i to, že jsme špatně stříleli, přihrávali a udělali jsme hodně chyb, čímž jsme ty zápasy prohráli. Toto jsme chtěli teď odstranit a zlepšit. Doufám, že se nám to povedlo, na jaře vydržíme s fyzickou kondicí i zlepšíme přesnost střelby a dokážeme vyhrát co nejvíc utkání.

Nehrozí, že by hráči mohli být po prodělané přípravě utavení?
To si nemyslím. I když byly tréninky každý den, tak nebyly vždy tak fyzicky náročné, aby hráči lezli domů po čtyřech. Trénink byl zaměřen tak, aby byli víc s balonem, víc sehraní a aby fungovali jako kolektiv.

Má většina hráčů natrénováno tak, jak byste si představoval?
Koho musím obrovsky pochválit je Míra Masák, který nevynechal jediný trénink. Hned za ním je Petr Masák, který absolvoval o dva méně. Někteří tomu mohli dát víc, ale myslím, že všichni tomu dali, co mohli.
V zimní pauze jste sehráli pět zápasů. Jeden pohárový s extraligovými Lovosicemi, těm jste byli rovnocenným soupeřem a prohráli jste se ctí, a čtyři utkání na nedávném turnaji
v Brně, který jste vyhráli.

Můžete říci, že jste s herní stránkou spokojený?
S Lovosicemi to byl pěkný zápas, vzhledem k tomu, že jsme hráli s týmem ze špičky extraligy a navíc hned na začátku přípravy. Byl jsem hodně spokojený, ale vždycky skončíme na koncovce. Tu máme horší než soupeř, nejsme schopni proměňovat brankové příležitosti. To právě pramení z toho, že nemáme tolik natrénováno, hráči nemají takovou jistotu v koncovce.

Zaměřili jste se tedy na koncovku, stříleli jste hodně?
Střelba nebyla prioritní. Pracovali jsme právě na fyzické kondici, na silové dynamice, aby hráči byli silnější a rychlejší. Spolu s tím se jim zlepší i střelba. Když má hráč fyzickou sílu, má lepší střelbu a přihrávku.

Tento týden v úterý absolvoval první trénink po operaci nohy kapitán Martin Mošovský, který chyběl téměř celý podzim. Bude připraven na jaře hrát?
Nastoupí v případě, že by se družstvu hodně nedařilo 
a potřebovali bychom pomoci. Po tak dlouhé pauze a vážném zranění, které Martin prodělal, by měl minimálně dva měsíce být v tréninkovém tempu. Až potom lehce přejít do zápasového tempa. A vzhledem k tomu, že sezona končí v polovině května, tak si myslím, že ho diváci jen tak neuvidí. Ale není vyloučeno, že nastoupí na pár minut nebo třeba může jít házet sedmičky.

Na marodce byl ještě Michal Frk, zraněné rameno na podzim trápilo Petra Masáka a v přípravě přibyl se zraněným kolenem Filip Moravec. Jak to aktuálně vypadá s touto trojicí?
Petr Masák se díky individuálnímu cvičení dostal do kondice a hodně se posunul. Je schopen hrát už v útoku, nemusí chodit jen do obrany. Jeho rameno už asi nikdy nebude lepší, ale je schopen na sto procent hrát. Michal Frk zůstává na marodce stále, ruka není v pořádku a určitě do jarních bojů nezasáhne. A Filipa Moravce, pro kterého je to první zranění, čeká na začátku března operace menisku.

Je něco, z čeho máte před odvetnou částí obavy?
Vyloženě obavy nemám. Spíše se budu snažit hráčům nějakým dobrým impulsem naočkovat to, že je potřeba vyhrávat venku. Aby se na tato utkání připravovali jako na ta domácí s vědomím, že můžeme u soupeřů uspět.

Soupeře už znáte, oni znají vás. Jaké jméno si podle vás Strakonice udělaly?
Co vím z názorů od trenérů týmů, proti kterým jsme hráli, tak říkali, že plnohodnotně do této soutěže patříme. Tým byl dobře připravený. Kde máme rezervy, a to si myslím i já, je střelba z dálky. Když nebyl Martin Mošovský, musel to na sebe vzít Míra Masák. A dalšího takového individuálního střelce nemáme. Na tom bychom potřebovali víc zapracovat.

Los jarní části

12. kolo: Náchod – Strakonice (so 23. února, 17)
13. kolo: Strakonice – Jičín B (so 2. března, 18)
14. kolo: Olomouc – Strakonice (9.-10. března)
15. kolo: Strakonice – Bystřice p. Hostýnem (so 16. března, 18)
16. kolo: Nové Veselí – Strakonice (ne 24. března, 16.30)
17. kolo: Strakonice – Karviná B (so 13. dubna, 18)
18. kolo: Louny – Strakonice (so 20. dubna, 13)
19. kolo: Strakonice – Ústí nad Labem (so 27. dubna, 18)
20. kolo: Chodov – Strakonice (ne 5. května, 17)
21. kolo: Litovel – Strakonice (so 11. května, 17)
22. kolo: Strakonice – Zlín (18.-19. května)

Tabulka po podzimu

1. Zlín 11 11 0 0 291:221 22
2. Bystřice 11 9 1 1 307:261 19
3. Nové Veselí 11 7 0 4 294:262 14
4. Náchod 11 6 1 4 308:300 13
5. Jičín B 11 6 0 5 281:276 12
6. Strakonice 11 5 2 4 260:273 12
7. Louny 11 5 0 6 318:331 10
8. Karviná B 11 3 2 6 282:285 8
9. Chodov 11 3 1 7 262:279 7
10. Olomouc 11 2 2 7 282:291 6
11. Litovel 11 2 1 8 290:321 5
12. Ústí n. L. 11 2 0 9 266:341 4