Když se při zahájení Velké ceny Tábora přehnala nad stadionem Míru mohutná průtrž mračen, nevěstilo to nic dobrého. V dalších desítkách minut se ovšem počasí zachovalo k organizátorům i závodníkům o poznání milosrdněji a otevřelo cestu k několika velmi kvalitním výkonům.

Středeční pětapadesátý ročník tradičního atletického mítinku přilákal na jih Čech početnou enklávu mimořádně silných závodníků z České republiky i ze zahraničí. Pro řadu z nich znamenala právě táborská klání vítanou prověrkou před blížícím se odjezdem na olympijské hry do Ria de Janeira.

Skutečnou ozdobou Velké ceny se stalo především vystoupení dálkaře Radka Jušky, jenž se na jih vydal rovnou z tréninkového pobytu v Nymburce. Po červnovém republikovém šampionátu opouštěl Tábor hodně zklamaný, tentokrát se však na stadion Míru vrátil v plné parádě. Pro vytrvalé příznivce v ochozech vykouzlil dva osmimetrové skoky (807 a 804 cm) a potvrdil, že jeho forma před olympijským závodem kulminuje.

Po čtrnáctidenním soustředění si přijel otestovat svoji výkonnost také tyčkař Michal Balner a bylo z toho solidních 560 cm. „Závodím v Táboře rád, je to tu hezké. Skvělí lidé i sektor," podotkl po závodě. Avizovaný Jan Kudlička tentokrát do Tábora nedorazil.

Spokojená a plná odhodlání do další práce opouštěla táborský mítink také jedna z jeho nejsledovanějších osobností – mistryně světa a olympijská medailistka v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. U Jordánu se rozhodla podstoupit spíše rychlostní prověrku, a proto se přihlásila na dvoustovku. Druhé místo, dosažený čas i odolnost tělesné schránky ji naplnily optimismem. „ Pozitivní je hlavně to, že jsem mohla vyběhnout bez bolesti a všechno se ubírá dobrým směrem. Mám za sebou soustředění v Nymburce, takže věřím, že po odpočinku půjde forma nahoru," nechala se slyšet atletka, která v rámci přípravy na Rio absolvuje ještě netradiční distanci 300 metrů překážek na Zlaté dráze v Chebu.

Když už se Velká cena Tábora chýlila ke konci, narodil se nejlepší letošní český výkon na 110 metrů překážek (13,59 s). Nepostaral se o něj nikdo jiný než další olympionik Petr Svoboda, pro kterého je právě Tábor už řadu let velmi pohostinným vřelým atletickým domovem. Po zranění naznačil směrem k blížícímu se vrcholu velmi slušný potenciál.

Ve výčtu českých atletů připravujících se na brazilskou olympijskou misi je nutné zmínit ještě vícebojařku Kateřinu Cachovou. V Táboře si vyzkoušela tři disciplíny. Běh na 100 metrů překážek vyhrála, v dálce a ve výšce skončila druhá. S prvními dvěma starty byla česká reprezentantka spokojená (13,12 s., 651 cm), ve výšce (173 cm) měla podle vlastních slov i vzhledem k nepříjemným podmínkám rezervy.

Memoriál Ing. Jana Pána

Už podvanácté v historii se stal jedním z vrcholů scénáře závodu i Memoriál Ing. Jana Pána v běhu na 800 metrů.

Vzpomínková klání na mimořádnou osobnost táborské atletiky opět zlákala na jih Čech výbornou konkurenci. Ženský závod vyhrála známá slovenská půlkařka Lucia Hrivnák-Klocová (2:04,36 min.) před krajankou Alexandrou Štukovou a českou reprezentantkou Lenkou Masnou.

V mužské osmistovce ukořistil už druhé táborské prvenství závodník pražské Dukly Jan Kubista (1:51,67 min.). Druhý skončil teprve osmnáctiletý mladíček z Ústí nad Orlicí Vojtěch Mlynář a na třetím místě proťal cíl ostřílený slovenský půlkař Jozef Repčík.