Světový šampionát je vypsaný pro tři kubatury: 65 ccm (jezdci ve věku 10 – 12 let), 85 ccm (11 – 13 let), 125 ccm (13 – 17 let). Každá federace může nasadit vždy po pěti jezdcích do třídy, Česká republika jako pořadatel má nárok vždy na dva závodníky navíc.
V pětašedesátkách bude velkou nadějí českých barev  dvanáctiletý Petr Polák. Závodník z Klatov je členem českobudějovického BOmotorOil Glassgo teamu, kde ho připravuje Jihočech Jan Froněk mladší. Loni obsadil v Bulharsku na světovém šampionátu osmé místo, které by letos rád vylepšil. „Na mistrovství světa v Jiníně se ohromně těším. Připravoval jsem se na něj celou sezonu a rád bych se vešel na stupně vítězů," netají se smělým cílem.

Ve třídě 85 ccm bude velkým želízkem v ohni o dva roky starší Jakub Terešák z Málkova u Chomutova. Také on považuje MS v Jiníně za vrchol sezony. „Pravidelně se věnuji tréninkům na motorce a fyzické přípravě. Jezdím na různá soustředění. Tak to je celý rok. Naposledy jsme měli  reprezentační soustředění právě v Jiníně," říká Terešák, jenž považuje domácí prostředí za výhodu. „V Jiníně jsem jel už mnohokrát, což považuji za výhodu."

Mezi jezdci na dvoutaktních stopětadvacítkách se z českých reprezentantů největší šance přisuzují Martinu Krčovi ze Šternberku. „Do Jinína se hrozně moc těším. Poslední měsíc směřuji přípravu vyloženě na tento závod. Jeli jsme zde nedávno český juniorský mistrák, kde se mi dařilo. Byl jsem potom v Jiníně také na soustředění Sportovního centra mládeže, takže trať velice dobře znám, což je určitě dobře. Jedná se o velkou motokrosovou událost a věřím, že i divácká kulisa bude parádní," doufá Martin Krč.

Manažerem české juniorské reprezentace je Martin Pichl. „Z našich jezdců by mělo ve třídě 125 ccm tvrdit muziku trio Martin Krč, Jan Vondrášek a Filip Podmol. Všichni tři mají na to, aby se umístili kolem desátého místa. Ve třídě 85 ccm bude jasným favoritem Jakub Terešák, u kterého bych byl spokojen s umístěním do sedmého místa. Ten už má s mezinárodní scénou také celkem dost zkušeností a rozhodně na to má. Ve třídě 65 ccm půjde hlavně o to, aby kluci získali nějaké zkušenosti. Ale například takový Petr Polák má určitě na to být v nejlepší desítce. Jako družstvo bychom mohli být někde kolem šestého místa, tým je vyrovnaný. Počítá se nejlepší výsledek v každé třídě. Naši kluci sice budou mít výhodu domácího prostředí, ale bude zároveň vyvinut velký tlak na jejich psychiku," přemítá manažer týmu a dále dodává: „Hlavními favority v družstvech budou Američané. Nejvíce by jim na paty měli šlapat mladí Italové a Francouzi."

Pichl je přesvědčen, že v přípravě na mistrovství udělali jeho svěřenci maximum. „Poděkování patří Sportovnímu centru mládeže v Jiníně za  umožnění komplexní přípravy našich motokrosových nadějí. Věříme, že naše mladé reprezentanty přijdou v hojném počtu podpořit i diváci," láká manažer reprezentace příznivce motokrosu do Jinína.

V sobotu začíná program mistrovství světa v Jiníně volnými tréninky, na které naváží kvalifikace. Nedělní program začíná v 9 hodin warm upem, start první finálové jízdy je plánován na 11.30. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v 17 hodin.