„Poslední tři týdny jsme finalizovali takřka roční snahu a vše je připravené, aby Středoevropská rallye mohla odstartovat,“ řekl Deníku zástupce Pošumavského auto moto klub Klatovy o podniku, který se na českém území jede ve čtvrtek a pátek.

Do startu zbývají poslední hodiny. Co se během nich dělo?
Trasy rychlostních zkoušek jsou kompletně zabezpečené. Tento týden probíhaly závěrečné kontroly a korekce. Všechno je, jak má být. Z bezpečnostního pohledu jsme na cílové čáře.

Sébastien Ogier testoval na Strakonicku
Legenda Ogier. Osm světových titulů a vášeň pro nové věci. Vzorem mu byl Senna

Liší se zabezpečení podniku mistrovství od domácích soutěží?
Organizačně je česká rallye na vysoké úrovni. Pracujeme ve standardu zabezpečení jako při domácích akcích, ale všechno je povýšené o další prvky bezpečnosti týkající se světového šampionátu a většího počtu diváků.

Co byste vzkázal fanouškům?
Prosíme je, aby využili krásná divácká místa, která jsme pro ně na páteční program připravili a nepohybovali v zakázaných zónách. Důležité je, aby přijeli včas a při přejezdech mezi diváckými místy na jednotlivých rychlostních zkouškách používali doporučené komunikace. Předejde se tak tomu, aby uvízli v nějaké zácpě. Primární je dostat se včas na pozice, jaké si vybrali.

Zdroj: Red Bull Content Pool

Pro diváky je premiérový podnik mistrovství světa na českém území obrovským svátkem. Jak si ho z vašeho pohledu mohou užít?
Naším cílem je, aby všichni viděli pěkné závody. A jak jsem říkal, fanoušci mají k dispozici krásná a rozlehlá divácká místa včetně parkování, občerstvení a toalet. Bez problémů tam vydrží mezi dvěma rychlostními zkouškami. Prostoru je tam dost pro každého. O návštěvníky se postará pořadatelská služba.

Jak jsou parkoviště daleko od diváckých míst?
Není třeba mít obavy, že by se jednalo o velké vzdálenosti. Parkoviště jsou zřízena tak, aby každý v klidu a v pohodě došel na své vysněné místo. Jen bych na fanoušky ještě jednou apeloval, aby dodržovali pokyny pořadatelů a policie a nedocházelo k nějakým zbytečným zádrhelům.

Úřadující mistr světa v rallye Kalle Rovanperä z Finska testoval na trati Rallye Pačejov na Strakonicku.
Co čeká diváky? Autogramiáda, prezident na startu, Čechomor i uctění Breena

Tradiční návštěvníci soutěží vědí, jak se chovat, ale brali jste v úvahu, že když se jedná o českou premiéru mistrovství světa, přijedou i lidé, kteří na rallye nikdy nebyli?
Obecně se dá říct, že se každý musí řídit pokyny pořadatelů. To znamená, že si vybere divácké místo, kde stojí bezpečně za páskou. Taková jsou pravidla a ně budou pořadatelé dbát.