Basketbalové kadetky Strakonic obsadily v sezoně 2012/2013 v extralize osmé místo.

Je to další úspěch výchovy celého klubu, hráčky byly vychovány od prvních krůčků na domácí palubovce. Již tradičně bojovaly proti výškové převaze soupeřek, navíc prakticky také jen s domácími hráčkami, i když s dvěma výjimkami, a to klatovskou Novákovou a českobudějovickou Alexandrou Soukupovou.

Ve srovnání s jinými týmy s větší možností doplňování o talenty a i všech soupeřů v extralize z daleko větších měst byly letošní kadetky výjimečné.

Osmé místo násobí, že měly stejný počet výher jako sedmé Karlovy Vary a rozhodlo jen skóre ze vzájemných zápasů. Hra se opírala z velké části o hráčky, které byly úspěšné i v juniorkách.

S věkem kadetek se loučí letošní nejlepší střelkyně týmu, vždy vysoce aktivní, ale také nejvíce faulující, Jolana Krejčová, která dala 343 bodů. Navíc je devátá mezi extraligovými střelkyněmi v průměru počtu bodů na zápas.

Jen o pět bodů méně (338) dala klíčová a mimořádně odpovědná rozehrávačka Hana Kuncipálová. Za nimi následuje pilná trojkařka Dana Maršíková s 281 body, z toho 27 trojek. A také velmi obětavá Aneta Makovcová. Střelecky se prosadila také klatovská Lenka Nováková se 116 body.

Z mladších dívek hrála pod košem jediná postavou trochu vyšší Eliška Malá, která potvrdila cit pro střelbu, dala 274 bodů. Mezi výraznější střelce se zapsala nejrychlejší naděje Tereza Plechatá 92 body a svědomitá Veronika Rajtmajerová. Tým měl také výborné procento trestných hodů, dosáhl 69,9 procenta, nad 70 procent měly Malá (76 %), Kuncipálová (75 %) a Krejčová (73 %).

Příležitost vyzkoušet si extraligový dres dostaly také letošní žákyně. Tým vedli Jiří Johanes jako trenér s asistentem Petrem Martínkem i s pomocí Jakuba Mužíka.

MIROSLAV VONDŘIČKA