Jižní Čechy v pohybu je název projektu, ve kterém Deník představuje jednotlivé sporty, které budou součástí Letních olympijských her v Rio de Janeiru. V rámci Strakonicka tentokrát přiblíží vodní slalom.

Z historie

Již v poválečných letech se ve městě skupina všestranných sportovců věnovala kanoistice rychlostní, slalomu i sjezdu pod hlavičkou TJ Spartak. Dochovány jsou filmy z pořádání slalomů na staré šlajsně pod strakonickým hradem v roce 1954 a z účasti na sjezdových závodech v Karlových Varech, které se jely na rychlostních lodích.

Za loděnici sloužily šachty pro vytahování ledu do pivovaru. Později slalom ve Spartaku zanikl a příznivci divoké vody našli útočiště pod hlavičkou Svazarmu a zůstali v bývalých ledárnách pivovaru.

Současnost

V roce 1988 část vodních turistů organizovaných ve Svazarmu a vodních turistů při TJ ČZ založila TJ Otava Strakonice sdružující zájemce o vodní slalom. Dle změn v Občanském zákoníku se od roku 2015 TJ Otava Strakonice přejmenovala na Kanoistický klub Otava Strakonice z.s.

V roce 1989 se konal první ročník Strakonických slalomů, které dosud bez přerušení pokračují. V roce 1993 byla zkolaudována nová loděnice, postavená z vlastních zdrojů svépomocí u slalomové trati na Ostrově na Podskalí. Později byly odkoupeny pozemky a vznikl nový areál o ploše 1800 metrů čtverečních.

Klub také kromě veřejných závodů ve slalomu a sjezdu uspořádal v letech 1993 a 2006 mistrovství České republiky žactva ve slalomu a sjezdu.

Sportovní úspěchy

První medaile pro strakonický vodní slalom získali v roce 1994 Ivana Hermanová a Václav Vondra. Oba byli zlatí na mistrovství ČR v Herbertově. Další medaile postupně přidali Jiří Vojta, Ondřej Zeman nebo Viktorie Dunovská.

Z mistrovství Evropy, světa a Světového poháru vozí medaile členové klubu Jan Vondra a Veronika Vojtová, která se v dubnu již pod hlavičkou USK Praha pokusí vybojovat letenku na olympiádu do Ria.

V současnosti má Kanoistický klub Otava Strakonice kolem 30 členů a svoji činnost provozuje ve vlastním areálu na Ostrově na Podskalí.

Strakonický oddíl má zájem o nové členy z řad mládeže i dospělých. Kontakt pro nové zájemce je na telefonním čísle 777 248 739 (Tomáš Dunovský), popřípadě od dubna ve sportovním areálu na Ostrově.

VÁCLAV VONDRA