Po šesti létech strakoničtí basketbalisté vyhráli oblastní přebor a stali opět účastníky II. ligy. Rozhovor nám poskytl trenér Milan Janda.

Co bylo hlavní příčinou tohoto úspěchu?

V loňské sezóně se podařilo po šesti létech vyhrát OP mužů a postoupit do republikové soutěže – II. ligy. Velký díl zásluh na tomto úspěchu má Franta Kraml, který se v půlce sezony ujal tápajícího družstva mužů a dotáhl to s ním až k vítězství v soutěži.

Je to tedy dost velký skok kupředu ve strakonickém mužském basketbalu.

Domnívám se, že to je hodně velký impuls k oživení mužské složky BK Strakonice. Jsem rád, že se hráči rozhodli tuto soutěž hrát, třebaže jsem si vědom toho, že to nebude vůbec jednoduché.

Jak budou vypadat trenérská lavička a hráčský kádr?

František Kraml již dopředu avizoval, že na trénování družstva v lize nemá vzhledem k pracovnímu vytížení čas. Reálnější je jeho působení u zálohy v OP, ale to se ještě bude řešit. Trenérem družstva budu já. Kádr se vykrystalizuje z následujících hráčů:

Základ by měli tvořit ti hráči, kteří vybojovali postup. Tesař (vrací se z Č. Budějovic), Jeřábek (vrací se z Písku), Prokopec, Huspeka, Krejčí, Hačecký, Linhart, Brabec, Grabmüller, Kraml, Polák, Petr Janda (vrací se Č. Budějovic). Družstvo rozhodně posílí další dva navrátilci Martin Janda (loni hrál II. ligu v Domažlicích) a Jan Čech (vrací se po úspěšném působení v sousedním Písku). Na matriční komisi byl podán technický přestup Jakuba Diviše z Tábora. Věřím, že to dopadne dobře a to by byla opravdu velká posila.

Jaké jsou cíle? Jistě to nebude jen udržení v soutěži.

Sportovní cíl je zcela jasný. Chceme být nejúspěšnějším jihočeským družstvem v soutěži. Stejnou hrají ještě České Budějovice a Písek. Dále chceme vybudovat takové ekonomické zázemí, abychom se mohli do budoucna posílit a vytvořit podmínky pro stabilní start v republikové soutěži mužů.

Příprava má jakou podobu?

Začali jsme tréninky v závěru června a naprostá většina hráčů mne potěšila svým přístupem. Hlavní blok přípravy na ligu startujeme 30. července a bude se rozhodovat o konečné podobě sestavy a také o tom, jak vlastně bude vypadat naše béčko v oblastním přeboru a s jakými ambicemi do této soutěže půjdeme.

Příprava by měla vyvrcholit na minisoustředění v Domažlicích nebo v Klatovech v termínu 24. až 26. srpna a poté by měla následovat série přípravných utkáních.

Uveďte, o která jde.

Turnaj ve Strakonich 1. až 2. září a dvě přípravná utkání s prvoligovými družstvy. Pozvánku od nás dostaly celky Sokol Pražský a Basket západ, ale o tom, jestli se těmito atraktivními týmy podaří okořenit naši přípravu, se soupeři teprve rozhodují. Ale informace čtenářům Deníku a fanouškům basketbalu dodáme včas.

Jak bude vypadat start do vaší nové sezony?

Ostrým startem do sezony je datum 15. září, kdy doma v I. kole Českého poháru přivítáme II. ligového soupeře Slovan Bohnice. Samotný start druhé ligy je také jasný – 29. září hostíme Ústí nad Labem a o den později Teplice.

Potom následují: I kolo ČP se Slovanem Bohnice (15.9.) Ústí nad Labem (29.9.), Teplice (30.9.), Č. Budějovice (10.11.), Písek (11.11.), Rokycany (8.12.), Beroun (9.12.), Klatovy (6.1.2008), Most (2.2.), Karlovy Vary (3.2.), Sokolov (1.3.) a na závěr Aš (2.3.).

Vaše pocity trenéra z návratu po šesti létech?

V Č. Budějovicích jsem měl tu čest trénovat dnešní prvoligové hráče Krause, Landu Englického či Procházku v soutěži o jeden stupeň vyšší. Se starším dorostem se mi podařilo vybojovat postup do závěrečného turnaje Final four, což bylo vůbec poprvé z jihočeských družstev. Po tom všem se strašně rád vracím do strakonické sportovní haly a doufám, že se mi podaří navázat na mé předchozí úspěchy. Že hráči nezklamou mou důvěru a že se nám podaří naplnit halu při II. lize mužů ještě více než při červnovém exhibičním „E-on utkání hvězd jihočeského basketbalu“, kde mimochodem hráli čtyři z našich hráčů (Janda, Čech, Jeřábek a Diviš) a rozhodně se neztratili. A také se těším na to, že strakonické publikum nám bude pomáhat ze všech sil.