Co pro vás znamená, že právě v blatenské sokolovně působí semifinalistka Díky, trenére?
To je něco úžasného. Už dlouho jsme si říkali, jak je Hanka bezvadná a že by si zasloužila ocenění. A také jsme ji vyznamenali. Ovšem to, že si na ni vzpomněli i rodiče jejich svěřenkyň a nominovali ji do soutěže, je úžasné. Svědčí to nejlépe o jejích kvalitách. Nemyslete si: rodič je často velmi přísný soudce.

Blatenským mažoretkám pobyt ve Vrbně svědčí.
Tábor se soustředěním. Blatenské mažoretky vyrazily za tréninkem i za zábavou

Jak se vám s Novotnou spolupracuje?
Skvěle, takových Haniček bychom potřebovali deset. Nejen že se stará o mažoretky, ovšem i o celý Sokol. Je členkou našeho výboru – neocenitelná je především při žádostech o granty. Díky ní získáváme prostředky. Hanka je zkrátka k nezaplacení.

Pokud postoupí na Den trenérů mládeže 2020, chystáte se do Prahy?
Stoprocentně. To by byl významný den pro celý blatenský Sokol.

Pojďme k mažoretkám. Vaše cesta k nim prý nebyla přímočará.
Máte přesné informace, ze začátku jsem jim moc nefandila. Já hrávala první volejbalovou ligu za Slavoj Praha. Miluji atletiku, gymnastiku, všechny míčové hry. Když mažoretky začínaly, bylo to takové pochodování. Ale dneska když je vidím, co všechno dokážou. Jsou to gymnastky a akrobatky, obdivuji je.

Hana Novotná se svými svěřenkyněmi.
Děti mě nabíjejí energií, říká trenérka mažoretek

Tou změnou vás přesvědčily?
Byla bych slepá, kdybych si nevšimla jejich stoupající výkonnosti. Pohárů, které nám plní vitríny. Ještě důležitější je, že svůj sport dělají rády. Víte, holčička přijde a chce být mažoretkou. Vidí se nalíčená v šatičkách s flitry. Ovšem je za tím obrovská dřina a odříkání.

Otočme list: jaké jsou největší problémy vašeho Sokola?
Nedostatek trenérů. Lidí jako je Hanka, je moc málo. Taky máme šikovné kluky na judo a florbal, ale potřebovali bychom jich více. Třeba všestrannost musím vést já, a to je mi 75 let.

Říkáte si o kompliment. Vypadáte o mnoho let mladší.
Děkuji. Věk si nesmíte připouštět. Hlavně nemůžete zůstat ležet, pak zrezavíte. Mohu jen potvrdit, že mezi mladými stárnete pomaleji. A děti k nám zase začaly chodit. Jejich rodiče pochopili, že by se nejprve měly naučit kotrmelec, běhat a hodit míčem. Na specializaci mají času dost.

Peníze v Sokole neřešíte?
Řešíme, ale nestěžujeme si. Jak už jsem říkala, jsme šikovní v získávání grantů. Jsem pyšná na to, že naši památkově chráněnou funkcionalistickou sokolovnu, která je stará přes 80 let, dokážeme zvelebovat. A na provoz se nějaké peníze taky najdou.

Hana Novotná se svými svěřenkyněmi.
Semifinalistka Díky, trenére Novotná: Nikdy bych nešla přes mrtvoly

To zní téměř ideálně. Prozradíte nám své plány?
Jistě, chystáme veliký stavební projekt. Rádi bychom vybudovali nové šatny na přilehlém hřišti. To bude pořádné sousto. Držte nám palce.

Díky, trenéreZdroj: Díky, trenére