Jihočeským derby se Slovankou Tábor uzavřou strakonické basketbalistky základní část Trocal ŽBL.

Zápas týmů bojujících o nejlepší osmičku, která zajišťuje účast v play off, začínáv sobotuv 17 hodin v hale STARZ.

„Jsem pevně přesvědčen, že v sobotu po závěrečném hvizdu povedeme dva nula na zápasy,“ prohlašuje asistent trenérky Eduard Gaisler. Připomíná vzájemnou bilanci z minulých dvou sezon: „V té předminulé jsme Slovanku porazili jednou, v uplynulém ročníku dvakrát. Mé přání je, abychom s ní měli letos aktivní bilanci.“

První vzájemné měření sil dopadlo lépe pro tým od Otavy, který si koncem prosince přivezl z Tábora výhru 80:72. A to po velkém dramatu. „Musíme si na tohoto soupeře věřit. Dokázali jsme tam zvítězit i bez Petry Gerstnerové,“ poukazuje Gaisler na fakt, že to bylo ještě bez v současnosti nejlepší hráčky Strakonic.

Pilátová má formu

Družstvo by mělo být ve stejném složení jako ve středeční dohrávce proti Gambrinusu Brno. Otazník visí nad startem Urbanové, která má už od minulého týdne zraněný palec na pravé ruce. „Uvidíme po posledním předzápasovémtréninku. Bude na jejím rozhodnutí, zda bude moci hrát,“ upřesňuje asistent.

Na jejím místě rozehrávačky nastoupila v Hradci Králové a doma s Gambrinusem Zuzana Pilátová, kterávdenkonání derbyoslaví devatenácté narozeniny. „Chopila se své šance dobře,“ chválí ji Gaisler. K tomu trenérka Marcela Krämerová podotýká: „Je rychlá, čímž nahrazuje svůj výškový handicap,“ poukazuje na stošedesáticentimetrový vzrůst mladé Slovenky.

Pokud by Urbanová mohla hrát, stála by před Marcelou Krämerovou otázka, kterou z hráček postavit.

„Zuzana ukázala, že boj o pozici rozehrávačky Strakonic vzala vážně. Je ve formě, dala bych přednost jí,“ říká Krämerová s tím, že jde o 99 procentní jistotu.

Co bude rozhodovat o tom, který z celků půjde do nadstavbové části v lepším psychickém rozpoložení? „Rozhodne vstup. Tedy to, pokud se nám povede nastartovat družstvo hned od začátku tak, aby hrálo svoji hru – tedy rychlý basketbal směrem dopředu. A záležet bude také na tom, jak dokážeme využít své příležitosti,“ vysvětluje asistent.

Jenže právě v koncovce se hráčkám ve středeční dohrávce nedařilo. I když hrály proti suverénovi ligy, dostaly se do dobrých příležitostí. Jenže je nevyužily. „Možná přišlo sebeuspokojení po první čtvrtině, kdy jsme dali osmnáct bodů,“ myslí si Gaisler.

V dalších třech desetiminutovkách nedaly Strakonice ani tolik bodů dohromady.

Táborskému družstvu vůbec nevyšla první část soutěže. Na výhru čekalo do 13. kola, kdy doma přehrálo Valosun Brno. V 17. kole se dočkalo druhého vítězství, poraženým bylo Ústí nad Labem. „Slovanka měla od začátku vyšší cíle, možná měla i trochu smůlu. Tvrdil jsem, že půjde nahoru,“ konstatuje Gaisler a upozorňuje na dobré výkony Jihočešek z poslední doby. „Mají dobrou základní pětku. Ale i my jsme šli výkonnostně nahoru,“ zdůrazňuje.

Kudy vede cesta

V této souvislosti zmiňuje především příchod pivotmanky Petry Gerstnerové. „Soupeř bude muset zesílit krytí, pokud bude chtít Petru ubránit. Tím se nabízí šance pro další naše střelkyně – Drachovskou nebo Stejskalovou,“ říká.

Jenže právě Stejskalové se v minulém duelu proti Gambrinusu Brno nedařilo. Odehrála necelých 25 minut, ale nedala jediný bod. Do střeleckých pozic se přitom dostala. „Těžko říct, kde byl problém. Pokud si střelecký apetit ale schovávala na sobotu…,“ věří asistent v to, že se jí zápas tentokrát prostě nepovedl, ale že opět najde pohodu.

Všichni si to přejí!