Poslední březnový víkend rozehrají extraligové starší dorostenky BK Strakonice play off. Jak hodnotí právě skončenou základní část trenér Petr Martínek? Jaké cíle má tým, který loni získal bronzové medaile?

Základní část jste zakončili dvěma výhrami a potvrdili jste tak čtvrtou příčku. Jste spokojený s touto výchozí pozicí pro play off?

Jsem spokojený, hlavně po tom průběhu celé základní části. Ještě před začátkem sezony se zranila opora Alice Křiváčková, přetrhla si přední křížový vaz v koleni a soutěž pro ni skončila ještě před začátkem. První polovina se nám moc nevydařila, pětkrát jsme vyhráli a sedmkrát – někdy i smolně – prohráli. Ve druhé jsme se výrazně zlepšili a nakonec je z toho třináct výher a devět porážek. A hlavně: je vynikající, že začínáme play off doma.

O postup mezi nejlepší čtyřku se poperete s Karlovými Vary. S nimi máte vyrovnanou bilanci, jednou jste vyhráli, jednou prohráli. Jaké to byly zápasy?

Domácí zápas, který jsme vyhráli o 17 bodů, měl od začátku jasný průběh. Je však pravdou, že Karlovým Varům chyběla jejich nejvyšší hráčka, 191 centimetrů vysoká Hanušová. V odvetě jsme prohráli o 34 bodů. Soupeře zastihlo toto utkání ve vynikající formě, což bylo podle mě rozhodující. Měl velké procento úspěšnosti střelby, do koše mu padlo úplně všechno. Nám se nedařilo nic, Karlovým Varům vše.

Jak byste soupeře ve stručnosti charakterizoval?

Vary mají v kádru pouze sedm hráček. Z nich jsou ale čtyři na vynikající úrovni. Jsou to buď české, nebo slovenské reprezentantky.

Cítíte se v roli favorita?

Přál bych si, aby tahle série byla vyrovnaná. Role favorita je hrozně ošidná věc, nechci ji přijímat. Jen mě těší, že začínáme doma, neboť Západočeškám se na půdě soupeřů tolik nedaří a my jim máme co vracet.

V minulé sezoně jste vybojovali bronzové medaile. Jaký jste si dali cíl před tou letošní?

Postup do play off. A dostat se znovu na mistrovství republiky by bylo zázračné. Už to bychom brali jako velký úspěch. Ještě bych podotkl, že jsme se celou první polovinu soutěže potýkali s odchodem Andrey Ovsíkové. A přišly čtyři nové hráčky. Nějakou dobu trvalo než se podařilo je zapracovat. Čtvrté místo po základní části je úspěchem celého týmu.

Na koho budete ve druhé části soutěže spoléhat především?

Mé trénování ve Strakonicích je spojeno se jmény Tomanová, Lukešová, Stará, Kušlitová. Jako náhrada za Ovsíkovou přišla Punčochářová, která se v posledních utkáních stala oporou. To jsou základní kameny družstva. Kdykoliv schopné zaskočit jsou i tři mladší dorostenky: Vlčková, Klára Ovsíková a Nahunková, které přišly před sezonou.

V čem byla vaše největší síla?

Ve vůli vítězit.

Zmínil jste příchod hráček z mladšího týmu dorostu. Tato spolupráce tedy funguje.

Funguje perfektně. K týmu extraligových mladších dorostenek chci říci jednu věc: v posledním utkání základní části dokázaly v duelu kdo s koho přehrát Nusle, čímž si zajistily postup do nejlepší osmičky. Pro budoucí vývoj celého strakonického mládežnického basketbalu to má cenu zlata. Dík patří všem nastoupivším hráčkám i trenéru Jiřímu Johanesovi, se kterým velmi úzce spolupracujeme u obou družstev.