Velkého úspěchu dosáhl minulý týden tým juniorek ČR vodního póla. Na mistrovství Evropy ve Španělsku skončil v konkurenci dalších patnácti celků šestý. Zajistil si tak postup na mistrovství světa do australského Perthu příští rok.

Češky se postupně utkaly s těmito soupeři: ČR – Turecko 22:7, ČR – Velká Británie 12:10, ČR – Itálie 4:19, ČR – Německo 10:9, ČR – Španělsko 5:25, ČR – Srbsko 13:10. O 5. místo: ČR – Itálie 2:13.

Konečné pořadí: 1. Řecko, 2. Maďarsko, 3. Španělsko, 4. Rusko, 5. Itálie, 6. ČR, 7. Nizozemsko, 8. Srbsko, 9. Velká Británie, 10. Francie, 11. Německo, 12. Slovensko, 13. Švédsko, 14. Portugalsko, 15. Turecko, 16. Ukrajina.

Otázka pro trenéra Michala Brože: Šesté místo je velkým úspěchem českého póla. Jaký podíl na tomto úspěchu má Fezko Strakonice?

„Dá se říci, že stěžejní. Naše družstvo nastupovalo z pěti hráčkami Fezka – Karolínou Hlavatou, Terezou Hálovou, Barborou Hlavatou, Leonou Brožovou a Anetou Šornovou. Základ doplňovaly Nikola Bušauerová z KVS Plzeň a brankařka Barbora Pavlíková ze Slavie Hradec Králové. Tyto hráčky odehrály většinu utkání. Dále z Fezka startovaly Karolína Kopencová a Kristýna Kreuzová. Družstvo pak doplňovaly Nikola Součková, Anežka Šešulková ze Slavie Hradec Králové a Karolína Parobková ze Steppu Praha. Trenérský tandem se mnou tvořil Josef Janeček. K úspěchu také pomohly tréninkové podmínky, jaké tady u nás doma máme. Hlavní část přípravy jsme absolvovali právě ve Strakonicích a vedení bazénu nám ochotně vyšlo vždy vstříc.“

Otázka pro asistenta trenéra Josefa Janečka: Družstvo juniorek ČR již třikrát postoupilo na mistrovství světa po zisku 6. místa na mistrovství Evropy a vy jste byl vždy u toho. Máte na to nějaký recept?

„Ne, to nemám. Jen je třeba vědět, jaké je rozlosování a jaká síla soupeřů, kteří vám přijdou v průběhu turnaje do cesty. Potom také hraje svou roli štěstí a mít hráčky, které jsou ochotné to někam dotáhnout a jsou schopné pro to něco udělat. Tohle všechno jsme letos měli. Zápasy, které jsme potřebovali vyhrát, jsme vyhráli, a v duelech s papírově silnějšími soupeři jsme pošetřili síly, které se nám hodili v utkání se Srbskem. Proti Španělsku a Itálii jsme nasazovali všechny hráčky a většinou jsme nechali odpočívat děvčata ze základní sestavy. Tato družstva mají ve svém kádru profesionálky a pokoušet se o vyrovnaný zápas s nimi by byla naše sebevražda. V posledním klání o páté místo jsme se opět střetli s Itálií. Na začátku zápasu jsme byli vyrovnaným soupeřem, únava našich hráček ale byla veliká, a tak opět dostali příležitost všechny hráčky. To, že jsme prohráli už neměnilo nic na tom, že jsme uhráli postup na mistrovství světa a že jsme byli největším překvapením turnaje. Pouze my a Slovensko jsme s sebou měli jen dva členy doprovodu. U ostatních týmů je i sedm lidí v realizačním týmu. Postup si děvčata za svoji bojovnost zasloužila.“

Otázka pro kapitánku Karolínu Hlavatou (Fezko Strakonice), celkově čtvrtou nejlepší střelkyni: Jak těžké bylo vybojovat 6. místo?

"Bylo to hodně obtížné, každý zápas byl pro nás fyzicky i psychicky velmi náročný. Například zápas s Německem, když jsme po celou dobu doháněly jednogólovou ztrátu. Loni jsme byly deváté, chtěly jsme se posunout do první osmičky. O šestém místě jsme jen vtipkovaly."

Otázka pro brankářku Barboru Pavlíkovou (Hradec Králové): Co pro vás znamená 6. místo na ME a postup na MS?

"Pro mě je tohle umístnění největší úspěch, jakého jsem dosáhla ve sportu, který mě baví. Mistrovství světa v Perthu je skvělá příležitost, která se nenabízí každý den a jen tak někomu. Příležitost podívat se do světa, hrát pólo. To je super."

Otázka pro hráčku Barboru Hlavatou (Fezko Strakonice): Který zápas byl pro vás nejtěžší a z kterého jste měly největší radost?

"Nejtěžší zápas byl proti Německu. Byly jsme pod velkým tlakem. S Němkami jsme absolvovaly společný kemp, dobře nás znaly a dobře se na nás připravily. My jsme se připravily asi trochu lépe a štěstí stálo při nás. Největší radost jsme měly z vítězství nad Velkou Británií, byl to náš klíčový zápas ve skupině."

MILOŠ VRÁTNÝ
JOSEF JANEČEK