Skvělou sezonu BK Strakonice v sobotu 14. května pozdě večer završilo béčko žen.

V boji o postup do I. národní ligy Jihočešky v rozhodujícím pátém utkání série doma porazily Basket Slovanku MB 72:61 (38:33) a zvítězily tak 3:2 na zápasy.

Strakonice před rokem vyhrály kvalifikaci o druhou ligu, kterou v této sezoně suverénně prolétly (jen boj se Slovankou o I. ligu byl vyrovnaný) a postoupily do druhé nejvyšší soutěže. Fantastické!

„Mám velkou radost. Bylo to složité, série byla vyrovnaná. Ale nakonec přišla vytoužená výhra,“ uvedla po utkání trenérka Lenka Pichlerová.

Pátý zápas byl vyrovnaný, ráz udávaly Strakonice, které si v první čtvrtině vybudovaly náskok čtyř bodů (16:12). Ve druhé části utekly ve 14. minutě už na deset bodů (26:16) a duel se odehrával pod jejich taktovkou. Předváděly parádní akce, jejichž režisérkou byla rozehrávačka Eva Šindelářová. A lépe doskakovaly.

Ve druhé polovině druhého dějství se však Slovanka zvedla a od stavu 32:21 se na konci 18. minuty dostala na čtyřbodový rozdíl – 32:28. Jihočešky opět utekly na osm bodů, ale v posledních vteřinách dostaly trojku a v poločase byl rozdíl pět bodů (38:33).

Ve třetí desetiminutovce se hrálo koš za koš a do závěrečné části se šlo za stavu 54:49.

A přišlo pravé drama. Hned ve 33. minutě se Slovanka dotáhla na jediný bod (56:55), ale Strakonice následně daly důležitou trojku. Za stavu 59:57 hostující hráčky neproměnily jasnou šanci, z dalšího útoku se jejich tříbodový pokus už zdál být v koši, jenže vypadl a následný „šoupák“ se zastavil jen na obroučce. To byly krizové momenty pro domácí.

Na druhé straně tak trestala Tomanová trojkou a následovaly další dva body – 64:57 ve 36. minutě a ve 37. minutě byl stav 68:59. Bylo rozhodnuto. Domácí družstvo si už výhru pohlídalo.

„Domácí tým byl daleko víc prodchnut společnou touhou, a to bylo pro konečný výsledek rozhodující,“ konstatoval nestor strakonického basketbalu Miroslav Vondřička a k zápasu dodal: „Slovanka byla střelecky velmi nepříjemná, uplatňovala i výškovou převahu a body dávala často ze svých strojových kombinací. Její hra byla v tomto směru hodně kvalitní. Domácí hráčky, i když se snažily o řízení hry, naopak uplatnily ve větší míře své improvizační schopnosti, které celou soutěž zdobily jejich hru. Ty jim přinesly rozhodující body.“

Podle Lenky Pichlerové bylo klíčové, že soupeřky nedokázaly ani jednou vyrovnat.

II. liga – o postup do I. ligy, 5. zápas: BK Strakonice B – Basket Slovanka MB 72:61 (38:33), Podskalská 20, Lukešová 14, Tomanová 12, Šindelářová 10, Filková, V. Reisingerová 5, Kramlová 4, Linhartová 2. Konečný stav série: 3:2.