Pod vysokými koši vrcholí sezona.

Nejpozději 30. dubna budou rozděleny zlaté a stříbrné medaile. Mistrovský titul se bude slavit v Praze nebo v Brně.

Jediný jihočeský zástupce v nejvyšší soutěži basketbalistek je stále ve hře o bronz. V cestě za historickým úspěchem stojí strakonickému týmu brněnský Valosun.

Letos v 7. kole 27. listopadu Strakonice porazily Valosun 85:60, v 16. kole 30. ledna Jihočešky vyhrály dokonce v brněnské hale 74:57.

Oba celky se sešly ve skupině A2. Svěřenkyně trenérky Marcely Krämer znovu byly úspěšnější. Doma 23. února brněnského soka porazily 74:54. Až 12. března se dočkaly také Jihomoravanky – 72:61.

Celková ligová letošní bilance je tedy výrazně úspěšnější pro Strakonice. Tato statistika ale nemusí nic znamenat, série o bronz začíná od stavu nula nula. „Myslím, že Brno je tým, na který si už od přípravy můžeme věřit,“ připomíná úvod sezony manažer BK Czech Coal Aldast Strakonice Eduard Gaisler.

I on ale dobře ví, že situace ve strakonickém týmu není úplně ideální. „Musíme přihlédnout k tomu, že ohrožen je start Petry Reisingerové,“ konstatuje.
Jedna z klíčových hráček se zotavuje z únavové zlomeniny nohy. „Určitě do Brna odcestuje, o jejím naskočení do zápasu se rozhodneme až na místě podle vyjádření lékaře.“

Pokud Reisingerová nenastoupí, její místo musí zastoupit spoluhráčky. „Pod košem převezmou taktovku Škrabalová nebo Ondřejová. Bude také důležité, aby se nám dařilo zakončovat ze střední a delší vzdálenosti.“

Pokud by se Jihočeškám podařilo v Brně jednou vyhrát, série by se do Strakonic vracela za stavu 1:1. „Každé vítězství na hřišti soupeře je v play off odrazovým můstkem pro další vývoj série,“ naznačuje Gaisler, že by s tímto scénářem byl docela spokojený. Úterní (19. dubna) zápas začíná v hale Valosunu v 17 hodin, ve středu se bude hrát také od 17 hodin. Ve Strakonicích se bude začínat v sobotu (případně i v neděli) v 17 hodin.