Strakonické basketbalistky vybojovaly účast v nejlepší čtyřce ŽBL.

Ve středečním pátém rozhodujícím čtvrtfinálovém duelu play off předvedly kolektivní výkon a v Mladé Boleslavi porazily Slovanku 70:64 (33:30). Celou sérii vyhrály 3:2 na zápasy. Zvítězily třikrát v řadě.

Obrovská radost na straně jedné, obrovské zklamání na straně druhé. Ale jinak to skončit nemohlo.

„Rozhodla morálka,“ hodnotila nejlepší střelkyně zápasu a nejlepší hráčka série Darina Johnová. „Jely jsme úplně na krev. V poločase jsme vedly o tři body, bylo to hodně vypjaté utkání. Mohl vyhrát úplně každý, ale my jsme chtěly vítězství víc a daly jsme do toho opravdu všechno. Jsme i lépe trénované, a to rozhodlo.“

Hana Nezdařilová, kapitánka a současně klíčová hráčka Slovanky, jen stěží potlačovala slzy. Slzy smutku. „Bylo to dobré utkání, až do poslední chvíle vyrovnané. Strakonice měly víc štěstí. Gratuluji jim a přeji hodně štěstí dál,“ řekla chvíli po závěrečném hvizdu.

Smeknout před ní museli všichni basketbaloví fanoušci – nastoupila i přes zranění kolena, které si přivodila v první půli druhého utkání a v zápasech na jihu Čech chyběla. Jak se jí hrálo s tímto handicapem? „Bylo to hodně těžké, koleno bolí. Určitě tam bylo zdravotní riziko, ale v případě, kdy se hraje o vše, jsem do toho šla.“

Slova obdivu k Haně Nezdařilové měla Darina Johnová. „Hrát se zraněním kolena je strašně těžké, musela to mít hodně opíchané zklidňujícími injekcemi. Zahrála dobrý zápas, ale v koncovce ji omezovaly fauly a i to zranění bylo podle mě znát,“ uvedla.

Jihočešky postoupily i díky obrovské vůli. Rozhodčí totiž posuzovali jejich zákroky velice úzkostlivě. Nebo to tak vypadalo jen z tribuny? „V první půli pískali hodně pro domácí, my jsme se s tím ale dokázaly vyrovnat. Ve druhém poločase už to bylo stejné na obě strany,“ konstatovala Darina Johnová. A neopomněla ani fanoušky, kteří tým přijeli povzbudit. „Moc jim děkujeme. Vytvořili nám domácí prostředí, byli naším šestým hráčem.“

Basketbalistky BK Strakonice jsou tak po volejbalistech Jihostroje České Budějovice druhým jihočeským extraligovým celkem, který si otevřel brány semifinále play off. To zahájí už v pátek venku s USK Praha. Hraje se na dva vítězné zápasy, odveta je na programu příští středu ve Strakonicích.

„Budeme chtít hrát dobrý basketbal, abychom nevyšly z tempa. Ale víme, že výkonnostně je USK úplně někde jinde a budeme se soustředit na zápasy o třetí místo, na které určitě máme,“ zdůraznila Johnová.