To je paráda! Velké herní umění a obrovskou vůli po úspěchu prokázaly ve středu 6. dubna večer v Mladé Boleslavi basketbalistky Strakonic.

V rozhodujícím pátém duelu čtvrtfinále play off zdolaly domácí Slovanku 70:64 (33:30), celou sérii vyhrály 3:2 (prohrávaly již 0:2) a po letech jsou opět v semifinále extraligy. To rozehrají už v pátek v Praze s úřadujícím mistrem republiky USK Praha.

V nervydrásajícím dramatu musely strakonické ženy s obvyklou základní pětkou Reisingerová, Musilová, Johnová, Baláková a Uhrová překonat dva soupeře.

Houževnaté družstvo Slovanky, které v lize ve své hale – vyjma zápasů s velkokluby USK Praha a Frisco Sika Brno – dva roky neprohrálo. A také trojici rozhodčích Macela, Kapaňa, Baloun, jejichž nepochopitelné výroky sice hráčky i realizační tým mnohokrát rozhodily, ale naštěstí nezlomily.

„Celý zápas jsme odehráli v šesti proti osmi. Na naší straně bylo pět hráček a fantastičtí fanoušci, kteří nás k výhře doslova dotlačili. Na straně Slovanky bylo pět hráček a tři sudí. Před našima holkama musím smeknout,“ řekl bezprostředně po zápase masér Pavel Vilím.

„Říkala jsem hráčkám, že do toho musí dát všechno, že se musí vydat, i kdyby měly chodit po čtyřech. Myslím, že celý zápas jsme hrály celkem sluš〜ně, navzdory tomu, co se dělo, což všichni viděli. Nebudu to komentovat, nemám to dovolené. Jsem ráda, že až do poslední chvíle jsme to držely ve svých rukách. Hráčkám jsem zdůrazňovala, že už se nesmí opakovat to, co ve druhém utkání tady, kdy jsme se porazily samy,“ hodnotila duel trenérka Marcela Krämer.

Strakonice měly výborný úvod. Ujaly se vedení 8:3 a 12:7 a první čtvrtinu vyhrály o tři body. Ve druhé části se dvakrát dostaly do sedmibodového náskoku, přesto v poločase tříbodový rozdíl zůstal.

Po obrátce ve 25. minutě vytáhly Jihočešky své vedení na 44:36 a ve 28. minutě dokonce na 50:40. Rozhodnuto však nebylo! Pět minut před koncem dokázala Slovanka, v sestavě se zraněnou kapitánkou Nezdařilovou, vyrovnat stav na 52:52, ale Strakonice si vydřenou výhru vyrvat nedaly.

Znovu odskočily na 63:57 a později na 68:60, když závěr odehrály s velkým přehledem. Vynutily si fauly soupeřek, po kterých následovaly úspěšné trestné hody. „Neskutečně Nezdařilovou obdivuji, že se i přes zranění dokázala postavit na hřiště a týmu pomoci. Na druhé straně – nás to nerozhodilo. Jsem ráda, že i tak jsme vyhrály a ti, kteří nám nepřejí, se do nás nebudou moci obouvat, že Slovanka vypadla kvůli tomu, že ona nehrála,“ uvedla Krämer.

Chválit tentokrát jednotlivé hráčky nelze, protože jednoznačně vyhrál jednolitý tým. Ten hnal za vítězstvím početný dav fanoušků. „Nevěřila jsem, že tolik lidí přijde. Myslím, že strakoničtí fandové byli lepší než ti domácí. Nechci přehánět, ale takových čtyřicet procent nám dali fanoušci, vytvořili domácí prostředí. Šli do toho s námi a my jsme jim za to dali postup,“ děkovala na dálku trenérka.

Čtvrtfinálový chléb se začal lámat v poslední čtvrtině zápasu. Domácí tým vyrovnal, více už ale nezvládl. „Trochu se na naše ruce vkradla nervozita. Kdybychom se dostali do vedení, věřím, že bychom Strakonice položili. Ale chybami jsme se o šanci připravili,“ litoval manažer Slovanky František Chmela.

Slovanka tak neobhájí třetí místo po nadstavbové části. „Samozřejmě v našich podmínkách a s naším rozpočtem je to skvělý úspěch, všichni včetně hráček ale cítíme, že letos bylo prostě na víc,“ konstatoval Chmela.

Fakta

Excelsior ŽBL – čtvrtfinále play off, 5. zápas: Slovanka MB – BK Strakonice 64:70 (13:16, 30:33, 44:50). Body: L. Šípová 18. Nezdařilová 14, Novotná 11, Pospíšilová 9, E. Šípová 6, Vodrážková 4, Staňková 2 – Johnová 21, Uhrová 19, Reisingerová 18, Škrabalová, Podskalská 6. Rozhodčí: Macela, Kapaňa, Baloun. Fauly: 22:25. Trestné hody: 23/16:22/18. Trojky: 18/2:11/2. Diváků: 500. Konečný stav série: 2:3.


MILOŠ VRÁTNÝ, FRANTIŠEK TŘEŠTÍK