Podruhé odvrátily mečbol soupeřek. Basketbalistky Strakonic v pondělí 4. dubna vyhrály druhé domácí utkání čtvrtfinále play off ŽBL se Slovankou 68:54 a vyrovnaly tak sérii na 2:2. O postupujícím do semifinále se rozhodne ve středu v Mladé Boleslavi.

„Využily jsme domácí prostředí, v němž jsme jiným týmem. Hrály jsme organizovaně a Slovanka měla problém se prosadit,“ pochvalovala si trenérka Marcela Krämer.

Zápas se, stejně jako v neděli, hrál zcela v režii Jihočešek. Ty hlavně v prvním poločase skvěle bránily a v útoku před〜váděly nápadité akce, což dokazuje skóre 40:15.

Domácí tým v 5. minutě vedl už 11:3, na desetibodový rozdíl dala v 6. minutě Uhrová, kdy se trefila za tři body (18:8). Po první čtvrtině vedl 24:11.
Druhá část se hrála ve stejném duchu, v 16. minutě byl stav 33:11. Domácí hráčky pak přidaly ještě sedm bodů, hostující čtyři (všechny z trestných hodů). Tým od Otavy byl v koncovce úspěšnější, naopak pro soupeřky byl koš zakletý, ne a ne se trefit. „S tím jsem byla neskutečně spokojená, že nám soupeřky nastřílely jen patnáct bodů,“ konstatovala Krämer.

Vstup do třetí části Strakonicím nevyšel, hráčky špatně doskakovaly v obraně i v útoku. Slovanka přitvrdila hru, nedávala domácím sebemenší prostor a působila dynamičtěji. A hlavně začala dávat koše. Po 26. minutách hry svítilo na ukazateli skóre 47:28. Slovanka třetí desetiminutovku vyhrála o bod 15:14 a do poslední čtvrtiny se šlo za stavu 54:30.

Také tu Jihočešky prohrály, ale hlavním důvodem bylo, že na hřišti už chyběly opory – Reisingerová se vyfaulovala v závěru třetího dějství, trenérka Marcela Krämer také postupně ze hry stáhla Johnovou a Uhrovou. Šanci dostaly znovu dorostenky a Slovanka čtvrtou část vyhrála 24:14.

„Upozorňovala jsem hráčky o přestávce, že se to může otočit, když to teď Slovance nepadalo. Aby se neuspokojily. Potvrdilo se to, soupeřky přitvrdily, začaly hrát víc směrem do koše a druhý poločas jsme prohrály. Ale žádné drama se nekonalo. Jsem ráda, že si mohly odpočinout hráčky ze základu a mohly si zahrát dorostenky, které takové zápasy potřebují,“ poznamenala strakonická trenérka.

Nejlepší hráčkou zápasu byla vyhlášena Zora Škrabalová, která byla s 15 body druhou nejlepší střelkyní Strakonic. Na hřišti byla jistotou jak v obraně, tak v útoku.

Pohled z lavičky Slovanky? „Zranění rozehrávačky Hany Nezdařilové bylo klíčové. Tři roky hrajeme systém, který je založen na jejím projevu a ve finále se nám zraní. Ale nedá se nic dělat. Je to tím ovlivněno strašně moc. Nejen, že dává body, na které jsme zvyklí, ale váže na sebe také víc hráček soupeře a naše hráčky tak mají víc prostoru,“ uvedl trenér René Štěpánek.

Jak vidí své šance

Rozhodující páté utkání hostí ve středu od 18 hodin hala v Mladé Boleslavi. Jak vnímají šance svých týmů oba trenéři?

„Oba týmy ví, o co se hraje, bude to dramatické. Bude záležet hlavně na tom, kdo bude mít víc fyzických sil. Slovanka má výhodu domácího prostředí a já počítám, že nastoupí i Nezdařilová, která se šetřila. Ale my jsme doma hrály fantasticky a ani venku jsme hanbu neudělaly. Věřím, že šanci máme a potvrdíme, že patříme do nejlepší čtyřky,“ prohlásila Marcela Krämer.

„Pro postup uděláme maximum. I s Hankou Nezdařilovou,“ zdůraznil Štěpánek.

Fakta

Excelsior ŽBL – čtvrtfinále play off, 4. zápas: BK Strakonice – Slovanka MB 68:54 (24:11, 40:15, 54:30). Body: Johnová 16, Škrabalová 15, Uhrová 12, Musilová 10, Reisingerová 9, Kůsová, Paroubková, K. Kuncipálová 2 – E. Šípová 16, Pospíšilová 8, Vodrážková 7, Novotná, Satoranská 6, Kotlanová, L. Šípová 4,Tesaříková 3. Rozhodčí: Lukeš, Hruša, Smetana. Fauly: 29:20. Trestné hody: 19/15:37/27. Trojky: 14/3:11/1. Diváků: 500. Nejlepší hráčka zápasu: Škrabalová. Stav série: 2:2.