Basketbalistky Strakonic si v neděli prodloužily sezonu. Ve třetím čtvrtfinálovém utkání play off ŽBL zvítězily doma nad Slovankou MB 94:78 (58:38) a snížily stav série na 1:2.

Jihočešky šly do zápasu s vědomím, že případná porážka by pro ně znamenala konečnou, dál by postoupila Slovanka. Ta přišla na konci prvního poločasu druhého vzájemného utkání o kapitánku Nezdařilovou, která nyní nehrála a sezona pro ni zřejmě skončila.

Vyrovnaný byl jen začátek duelu, hostující družstvo bylo ve vedení 8:4, ale v 5. minutě už vedl domácí tým 10:8. Osm úvodních bodů dala Reisingerová. V té samé minutě se ještě Středočešky ujaly vedení 11:10, ale to bylo naposledy v zápase. Poté už kraloval tým od Otavy. Výborně bránil a v útoku předváděl nápadité akce. V 7. minutě vedl 20:13 a do konce první čtvrtiny narostl rozdíl na deset bodů (28:18).

Ve stejném duchu se hrála i druhá desetiminutovka, body opět rychleji přibývaly na domácí straně. Trojka Johnové na začátku 14. minuty znamenala už rozdíl 21 bodů (43:22), který víceméně vydržel až do přestávky, hostující celek jeden bod umazal (58:38).

Také ve třetí desetiminutovce pokračovaly domácí hráčky v galapředstavení a k dobru měly dalších pět bodů, celkem tedy před posledním dějstvím dvacet pět (80:55).

Závěrečná část už příliš pohledný basketbal nepřinesla, úvodní dvě minuty koš nepadl ani na jedné straně. Trenérka Marcela Krämer už šetřila opory a na hřiště se tak dostaly hráčky z lavičky. Ty držely krok, ale v závěru Slovanka díky větší zkušenosti manko stáhla na konečných 16 bodů.

Nejlepší hráčkou byla vyhlášena Darina Johnová, která dala 25 bodů a blýskla se pěti trojkami z osmi pokusů.

Komentáře k zápasu

Marcela Krämer, trenérka Strakonic: „Jsem ráda, že jsme doma ukázaly, že jsme silné, že basketbal hrát umíme. Vybudovaly jsme si pohodlný náskok a mohla jsem tak nasadit i dorostenky. Těší mě, že jsem měla šanci nechat oddychnout opory. Neumím ale říci, kdy se rozhodlo. Slovanka je nevyzpytatelný soupeř, bojuje až do konce a nic nevzdává. Děvčata hrála tak, jak měla. Soupeři určitě chyběla Nezdařilová, je to ´paní´ hráčka. Družstvo už jen tím, že je na hřišti taková osobnost, cítí podporu. Ale protože sedí na lavičce a ví, že nenastoupí, už to ubírá Slovance síly. Doufám, že nás výhra nastartovala, vyhrály jsme vysokým rozdílem, a že zvládneme i čtvrté utkání. Pak by se rozhodovalo na Slovance, kde už potřetí prohrát nemůžeme…“

Zdeněk Švec, asistent trenéra Slovanky: „Nepovedlo se nám nic. Nebylo to jen tím, že nám chyběla Nezdařilová, ale podepsalo se to na tom. Doma jsme dokázali druhý zápas vyhrát v podstatě i bez ní. Jasno o naší porážce bylo podle mě na začátku druhé čtvrtiny, tam se rozhodlo. Bohužel jsme ale nedokázali domácí hráčky unavit.“

Čtvrtý zápas je na programu v pondělí, hraje se opět ve Strakonicích. Začátek je v 18 hodin.

Fakta

Excelsior ŽBL – čtvrtfinále play off, 3. zápas: BK Strakonice – Slovanka MB 94:78 (28:18, 58:38, 80:55). Body: Johnová 25, Reisingerová 22, Uhrová 14, Škrabalová 11, Linhartová, Musilová 6, Podskalská 4, Baláková, Kůsová, K. Kuncipálová 2 – Pospíšilová 20, Kotlanová 18, E. Šípová 13, L. Šípová 10, Novotná 9, Satoranská 4, Vodrážková, Staňková 2. Rozhodčí: Hošek, Znamínko, Baloun. Fauly: 23:24. Trestné hody: 30/25:30/24. Trojky: 17/7:9/2. Diváků: 400. Nejlepší hráčka zápasu: Johnová. Stav série: 1:2.