Tak to byl ve středu večer pořádný sportovní kolaps. Basketbalistky Strakonic ztratily vyhraný zápas a po úterní porážce je stav série čtvrtfinále play off ŽBL mezi Slovankou a Strakonicemi 2:0. I když po středečním duelu by této sérii slušelo spíše 1:1. Dva výjezdy do Boleslavi tedy žádný efekt nepřinesly. O to více Jihočešky musí zabrat v neděli a případně v pondělí doma.

„Musíme se s tím co nejdříve vypořádat. Na Slovance se vyhrává těžko. Přestože jsme prohrály, bylo to malým rozdílem a soupeřky se na výhru nadřely. Teď je řada na nás, musíme využít domácího prostředí a vyrovnat sérii na 2:2. Jako hráčka jsem to zažila, dá se to. A věřím, že hráčky před domácími fanoušky zabojují,“ řekla strakonická trenérka Marcela Krämer.

Ta do utkání nasadila stejnou sestavu jako o den dříve, to znamená Reisingerovou, Balákovou, Uhrovou, Musilovou a Johnovou. Co však bylo jiné, byl skvělý začátek Jihočešek. Ve 40. vteřině to bylo 0:4, ve 3. minutě 3:8 a v 9. minutě 11:18.

Ve druhé části náskok utěšeně narůstal – ve 13. minutě svítil na ukazateli stav 15:26 a v 17. minutě 19:30. A to ještě hostující hráčky doslova zahodily řadu podkošových situací. V poslední vteřině poločasu daly domácí ženy trojku na 26:36, ale současně přišly o zraněnou kapitánku Nezdařilovou.

„Na rozdíl od prvního duelu jsme v tom druhém hráli zakřiknutě až bojácně. Nechodili jsme do rychlých protiútoků, které nás zdobí celou sezonu,“ hodnotil kouč Slovanky René Štěpánek.

Po přestávce se vše vyvíjelo stále nadějně a desetibodový rozdíl ve prospěch Strakonic zůstal i před závěrečnou desetiminutovkou. Na palubovce doslova zářila Darina Johnová, která jen do této doby zaznamenala 24 bodů.

„Hrály jsem tak, jak jsme si řekly. Za tento časový úsek si hráčky zaslouží pochvalu,“ podotkla Krämer.

Ještě v hloubi poslední části to bylo po dalekonosné trojce Johnové 53:60, ale to se již dění na palubovce měnilo.

Zatímco Strakonicím se zcela přestala dařit střelba, Slovanka vycítila šanci a ve 35. minutě poprvé srovnala – na 60:60. A když dvě minuty před koncem šlo domácí družstvo do vedení 64:62, bylo zle. Středočešky byly najednou jakoby pokropeny živou vodou a z jejich pohledu prakticky ztracený zápas dotáhly do vítězného konce.

„Za čtvrtou čtvrtinu musím holky moc pochválit – zkoncentrovaly se, zahrály na maximum, skóre dotáhly a otočily. V závěru jsme lépe bránili a byli nakonec šťastnější,“ chválil své svěřenkyně René Štěpánek. V možný obrat prý začal věřit v posledním dějství. „Už některé okamžiky ve třetí části se mi líbily. Říkal jsem si – ještě o trochu déle a mohlo by to jít. Strakonice měly pohodlný náskok a byla klika, že neodskočily na větší rozdíl.“

Závěrečné dějství prohrály Strakonice 12:26 a tím neuvěřitelně i celé utkání.

Co se stalo? „Říkaly jsme si, že nemáme kam pospíchat, že vyhráváme, hrajeme organizovaně a že si nikdo nebude dělat, co chce. Opak byla však pravdou. Nehrály jsme žádné signály, stály jsme, neproměňovaly jsme jasné pozice zpod koše, přihrály jsme soupeřkám míč do ruky a nechtěly jsme hrát do koše. Proto domácí tým dvakrát ubránil našich 24 vteřin,“ vysvětlila trenérka. V kritickém okamžiku jen Johnová dělala podle Marcely Krämer na hřišti, co mohla. „Ostatní hráčky se zbavily zodpovědnosti a nechaly ji v tom. Asi se lekly toho, že bychom mohly na Slovance vyhrát,“ zdůraznila.
Slovanka jen potvrdila, co je o ní dobře známo – že bojuje až do poslední vteřiny, a to za jakéhokoliv stavu. „Ano. Upozorňovaly jsme s asistentkou hráčky na to, že Slovanka se nevzdává a vyhrává proto, že má ve svých řadách hráčky, které se za žádných okolností nevzdávají. Asi to trochu podcenily a myslely si, že když vedeme o deset bodů, už je to v suchu,“ řekla Krämer.

Třetí duel mezi oběma soupeři uvidí fanoušci ve strakonické hale v neděli ve 13.45.

„Důležité bude, aby se hráčky vzpamatovaly, vyvarovaly se chyb a zabojovaly,“ prohlásila Marcela Krämer.

Pohled z tábora soupeře? „Nebudeme dělat žádné změny a věříme, že bychom sérii mohli ukončit. Co se týče Nezdařilové, to je otázka pro lékaře. Opravdu nevím, jak to s ní bude,“ prohlásil René Štěpánek.

Fakta

Excelsior ŽBL – čtvrtfinále play off, 2. zápas: Slovanka MB – BK Strakonice 72:68 (13:18, 26:36, 46:56). Body: L. Šípová 18, Novotná 11, Vodrážková 10, Kotlanová, Pospíšilová 9, E. Šípová 8, Nezdařilová 4, Satoranská 3 – Johnová 32, Reisingerová 15, Musilová 9, Škrabalová 6, Uhrová 4, Baláková 2. Rozhodčí: Večeřa, Matějek, Komprs. Fauly: 17:20. Trestné hody: 25/21:14/11. Trojky: 12/3:17/5. Diváků: 250. Stav série: 2:0.

FRANTIŠEK TŘEŠTÍK
MILOŠ VRÁTNÝ