Michal Zbíral se stal nejúspěšnějším sportovcem okresu Strakonice za rok 2010 v kategorii mládeže. Strakonický házenkář, který 26. března oslaví osmnácté narozeniny, za sebou má podle vlastních slov nejlepší rok ve svém sportovním životě.

Jak jste se cítil při vyhlášení sportovců coby nejlepší v mládežnické kategorii?
Byl jsem plný očekávání, jak se umístím. S prvním místem jsem nepočítal, a proto jsem byl mile překvapen.

Opravdu jste nic nečekal? Když jste věděl, že jste v nominaci, kde jste tajně doufal, že se umístíte?
Byl jsem hodně překvapen. Tajně jsem doufal, že dorovnám umístění spoluhráče Petra Masáka z minulého roku, který skončil na druhé příčce. Ale příliš jsem s tím, že toto umístění dorovnám, nepočítal.

Je to zatím vaše největší individuální ocenění? Nebo máte i jiné?
V tomto věku je to moje největší individuální ocenění. Ale ještě si hodně vážím ocenění z mistrovství České republiky mladších žáků, kde jsem byl zařazen do all stars týmu.

Byl tedy rok 2010 zatím váš nejlepší? Co za sebou máte?
Ano, zatím je pro mě rok 2010 nejúspěšnější. Tuto sezonu jsem po dlouhé době začal se zdravým kolenem, se kterým jsem měl problémy dva roky. Hodně si cením pozice v tabulce střelců a obzvlášť v tabulce sedmimetrových hodů a důvěry trenéra. Do reprezentace jsem mohl díky problémům s kolenem nastoupit až v listopadu na přípravný reprezentační kemp, kde jsme odehráli tři utkání, a to proti druholigovým domácím Hustopečím, prvoligovému Novému Veselí a extraligovému Přerovu.

Myslíte, že vám nejvíce k prvenství v anketě pomohl vydařený podzim v áčku mužů, kde jste nejlepším střelcem a druhý v soutěži? Zdá se, že jste se rychle zabydlel…
Ano, i to pomohlo k tomu, abych v anketě uspěl. K tomu, abych se dobře zabydlel v týmu, mi hodně pomohli spoluhráči.

Jaké máte ambice do letošního roku? Co byste si přál hlavně, aby se vám povedlo?
Letos bych chtěl navázat na úspěchy z loňského roku, to znamená zůstat na předních příčkách tabulky nejlepších střelců. Dalším cílem je zahrát si s mužským týmem o přední místa druhé ligy. V nové sezoně bych si chtěl zahrát extraligu mužů.

A individuálně, na čem chcete v házené zapracovat?
Mým prvním cílem na další sezonu je zapracovat na střelbě z dálky.