V čem je tajemství úspěchu? Jaký titul je pro tým nejcennější? I na to v rozhovoru odpovídal trenér Josef Janeček.

V uplynulé sezoně jste vybojovali pátý titul mistrů ČR v řadě. Byl ten poslední něčím jiný, zvláštní, než ty předchozí?

První byl nejtěžší. Museli jsme v posledním turnaji porazit SK Slavii Praha u ní doma o dvě branky. Povedlo se, vyhráli jsme 13:9. Druhý jsme vybojovali až v posledním zápase proti Slavii při posledním turnaji v Ústí nad Labem. Stačila nám remíza, ale na tu jsme nehráli. Zvítězili jsme 8:6. Dva další jsme vybojovali již po třech finálových turnajích. Tedy hladce. Poslední, ten letošní, byl jiný. Všechna družstva brala body jeden druhému a my jsme jich ztratili nejméně.

Kterého si tedy ceníte nejvíc, který byl nejvíc vybojovaný?

Říká se, že těžká je obhajoba, ale pro nás byl ten první nejtěžší.

Jak dlouho podle vás může nadvláda ještě pokračovat? Kdo je největším konkurentem, případně kdo má perspektivní tým a může vás v budoucnu ohrozit?

Snad ještě v nejbližší sezoně budeme schopni bojovat o podobné příčky. Pak uvidíme. V nové sezoně bude největším soupeřem Přerov.

Proč Fezko dlouhodobě dominuje, v čem je tajemství úspěchu? Co se dělá ve Strakonicích jinak než jinde?

To, co přineslo tyto úspěchy, je to, že v daleké minulosti jsem s hráči i hráčkami začínal o hodně dřív než v ostatních oddílech. Věnoval jsem se jim po celý rok i o prázdninách. Snažil jsem se sehnat mým svěřencům v přípravných turnajích starší a šikovnější soupeře. Pro to, abych měl argument v ruce pro zvyšování tréninkových dávek. Motivoval jsem je případnými starty za reprezentační družstva. Teď už je to jenom setrvačnost.

Kdo v uplynulé sezoně podával nejlepší výkony, koho byste pochválil a vyzdvihl?

Dobře hrál celý tým. Už na začátku jsme si řekli, že zkusíme obhájit. Kluci chtěli titul sami, udělali si čas na turnaje a bezezbytku plnili po celou sezonu taktické pokyny. Taky mi asi chtěli udělat radost.

Mužské pólo se tedy při pohledu na výsledky dorostenců nemusí bát v nejbližší době o budoucnost?

Bohužel, takových jako byli pan Dušek, Franta Burian a moje maličkost se v oddíle nedostává. Bylo nás pár a měli jsme cíl dostat strakonické pólo tam, kde už pár let je. Budu se opakovat, je to setrvačnost.

Jak probíhá spolupráce s týmem mužů?

Uvidíme v příští sezoně, jestli nějaká spolupráce bude.

Může se přenést kontinuita získávání titulů v dorostu i do mužů, kteří také v posledních letech dominují?

Pár strakonických dorostenců může ligu hrát, ale v budoucnu bude důležité, jak se povede družstvo doplnit o hráče z jiných oddílů.

Roste ve Fezku nějaký výjimečný hráč, který to může dotáhnout do kvalitního zahraničního klubu?

Velkou chuť a možnost se prosadit mají dva hráči: Marek Janeček a Tomáš Kopenec. Marek je v současné době hráčem KVS Plzeň. Za Strakonice hostuje v dorostu, již dva roky je členem reprezentačního týmu mužů ČR. Uvidíme, jestli půjde domů do Strakonic nebo někam jinam, nabídky jsou, o všem se bude jednat. Já bych byl rád, aby během studií hrál doma, to záleží na určitých okolnostech. Tomáš Kopenec je talentovaný hráč, ale občas si nenechá poradit. Až se uklidní, může být kvalitním hráčem.

Jak to vypadá s dorostem Fezka do nejbližších let?

Přál bych si, abychom současné pozice obhajovali ještě dlouho. Ale to všechno ukáže čas.