Vyrovnáno! Basketbalistky Strakonic ve středu na domácí palubovce porazily v odvetě o 5.–8. místo Karlovy Vary jasně 82:54 a vyrovnaly stav série na 1:1.

Který z týmů si nakonec zahraje o konečné páté místo, to rozhodne až páteční (2. dubna) třetí utkání na západě Čech (17).

Pro tým od Otavy to bylo teprve druhé vítězství v sezoně nad tímto soupeřem z šesti sehraných duelů.

Strakonické hráčky podaly soustředěný a zodpovědný výkon, výborně bránily i útočily a hlavně se jim dařilo střelecky. Od začátku vedly a jejich náskok postupně narůstal. Po první čtvrtině vedly 27:18, po poločase 42:28. Žádné drama nepřipustily ani po přestávce, třetí desetiminutovku vyhrály o 11 bodů. Až poslední dějství bylo vyrovnané (16:13).

„Výkon byl podle představ. Měli jsme jen dvě slabé chvilky – na konci druhé čtvrtiny, kdy jsme přestali dávat body, a pak to byla taková hluchá doba v závěrečné části, kdy jsme snad čtyřikrát nebo pětkrát ztratili míč,“ řekl prezident BK Strakonice a nyní i asistent trenéra Miloš Balák.

Individuálně se prosadily zejména Uhrová a Reisingerová. Prvně jmenovaná dala 28 bodů a byla vyhlášena nejlepší hráčkou utkání, Reisingerová zaznamenala 23 bodů. „Jsou to hráčky, které by měly družstvo táhnout a skutečně ho táhly,“ pochvaloval si Balák.

Jak zápas hodnotila Michaela Uhrová? Kde ona viděla změnu oproti prvnímu klání, díky které se Jihočeškám podařilo vyrovnat sérii? „Hrály jsme mnohem rychleji dopředu, do protiútoků vybíhaly všechny hráčky. Důležité také bylo, že se nám podařilo pokrýt obě pivotmanky soupeře. Dokázaly jsme Karlovy Vary udržet pod šedesát body, to se pak lehčeji vyhrává,“ uvedla.

Podle Baláka bylo pro výhru klíčové, že se Strakonicím dařila oproti prvnímu střetnutí střelba. V tom viděl zásadní rozdíl. Michaela Uhrová k tomu podotkla: „Karlovy Vary nepodaly stejný výkon, jako předtím. Ve druhém poločase byly dost odevzdané, i když se snažily nás presovat. Nebyly to ale ty Vary, proti kterým jsme hrály předtím. Věřím, že jim to vydrží i do pátku.“

Pátek rozhodne, zda Strakonice budou mít šanci obhájit páté místo z loňska. Znamená to ale na čtvrtý pokus vyhrát na palubovce týmu z lázeňského města.

„Momentálně jsme, doufám, na koni. Ale soupeř má výhodu domácího prostředí. Doma nám to padalo, snad to tak bude i ve Varech a forma nám vydrží. To rozhodne. Kdyby to domácí hráčky zatáhly „do bedny“ a nám se nedařily trojky, proti takové obraně se pak špatně hraje,“ zdůraznila Michaela Uhrová.

„ Bude rozhodovat nasazení, obrana a kvalita střelby. Nesmíme zápas podcenit, i když jsme teď vyhráli téměř o třicet bodů. Začíná se od nuly a musíme utkání zvládnout,“ dodal Miloš Balák.