Budou mít strakonické basketbalistky ještě šanci obhájit loňské páté místo? Středa 31. března dá odpověď. Ano – pokud doma porazí Karlovy Vary, čímž vyrovnají sérii o 5.–8. místo na 1:1 a vynutí si tak ještě rozhodující třetí zápas. Ne – pokud prohrají. Pak by se utkaly jen o konečné 7.–8. místo v ŽBL. Odveta začíná v 18 hodin.

Jak jsou strakonické hráčky na tento duel připraveny? A proč se jim v celé sezoně proti Varům nedaří? I na tyto otázky odpovídala v úterý po skončení dopoledního tréninku rozehrávačka Michaela Uhrová.

Odehrála jste jistě hodně zápasů, které jsou ve stylu buď, a nebo. Takový vás čeká i nyní proti Karlovým Varům. Máte přehled, kolikrát jste byla úspěšná?
To vůbec netuším. Ale o páté místo jsem ještě nikdy nehrála. Každá sezona má zápas, který je právě buď, a nebo. Bývá to většinou v play off.

Jaká je podle vás nejlepší příprava na tento typ utkání?
Když se hraje o páté místo, je těžké se hlavně psychicky připravit a koncentrovat se na to, že se ještě o něco hraje. I když je to – v uvozovkách – jen o páté místo. Je konec sezony, docházejí síly. Uvidí se, kdo na tom bude lépe fyzicky.

Jak se jako tým cítíte před odvetou?
Žádné těžké tréninky jsme neměly, spíše se soustředíme na chyby, které jsme udělaly v sobotním utkání. Už jde opravdu jen o koncentraci a o to si říci, že chceme hrát ještě třetí zápas.

Co oproti tomu minulému střetnutí, které jste prohrály 61:68, musíte zlepšit především?
Asi všechno. (smích) Určitě úspěšnost střelby, to jednoznačně. Pozic jsme měly dost, akorát jsme nedávaly koše. Šedesát bodů je i na ženskou ligu málo. Také musíme zlepšit obranu a hrát rychleji směrem dopředu. V útoku musíme i víc doskakovat.

I minulý zápas potvrdil, že se vám proti Karlovým Varům v letošní sezoně nedaří. Z pěti zápasů jste čtyřikrát prohrály. Západočešky však nepůsobí, že by měly o tolik lepší tým. Kde je problém?
To asi není otázka úplně pro mě, já jsem proti nim hrála teprve podruhé. Máte pravdu, nejsou o nic lepší. Nepříjemné jsou jejich pivotmanky, které – což nebývá obvyklé – dávají trojky, vyhledávají ty pozice. Umějí ale i najet a jsou dopředu velmi rychlé. Ty byly myslím i nejvíce bodující hráčky, nepamatuji si to přesně. Hlavně na to se musíme zaměřit. Když dokážeme tyto dvě hráčky pokrýt, měly bychom vyhrát.

Případný třetí duel už by byl asi otevřený na obě strany, možná by se smazala i výhoda domácího prostředí, kterou mají Vary.
Domácí prostředí je vždycky výhodou, zvlášť ve Varech, tam se nám hraje špatně. Už poněkolikáté jsme tam měly i špatnou úspěšnost střelby. Navíc tam mají velmi hlasité publikum, které sedí hned u palubovky, není to příjemné. I komunikace na hřišti je špatná. Ale ten třetí zápas bude opravdu otevřený…

Troufnete si odhadnout, jak se domácí zápas bude vyvíjet?
Podle mě to bude vyrovnané zase až do konce. Bohužel. (smích) Soupeřky určitě nebudou chtít prodlužovat sérii, dají do toho všechno. My bychom ji naopak chtěly prodloužit. Rozhodne se v závěru, kdo udělá více chyb.