Od pátku do neděle se na plaveckém stadiónu ve Strakonicích uskutečnil již devatenáctý ročník tradičního mezinárodního turnaje vodních pólistů.

Hrálo se ve třech kategoriích – muži, ženy a veteráni.

V pátek a v sobotu se hrály zápasy v základních skupinách. Poslední turnajový den patřil výhradně bojům o konečné příčky.

Klání se zúčastnilo devět mužských a šest ženských družstev. Veteráni se utkali ve třech (vzájemné zápasy).

Svou nadvládu z posledních let potvrdilo v kategorii mužů domácí Fezko Strakonice, které prošlo celým turnajem bez zaváhání a ve finále porazilo STEPP Praha suverénně 11:3.

Naopak ženy loňské vítězství neobhájily, neboť podlehly v základní skupině i ve finále slovenským Vrútkám. V rozhodujícím utkání turnaje na ně nestačily v poměru 5:7.

Domácí tým se turnaje zúčastnil s většinou náhradnic, neboť hráčky z obvyklého kádru odjely po úspěšném ME skupiny B v Manchesteru (2. místo) na dovolené.

Svůj turnaj ovládli, stejně jako loni, také strakoničtí pólisté– veteráni, kteří porazili KIN České Budějovice 9:6 a Mára tým 16:0.

V případě vyrovnaného stavu rozhodovaly ve všech kategoriích o celkovém umístění penalty.

Konečné pořadí Czech open 2009. Muži: 1. Fezko Strakonice, 2. STEPP Praha, 3. Slávia Praha. 4. Slávia Hradec Králové, 5. KVS Plzeň, 6. Spolchemie Ústí nad Labem, 7. TJ Tábor, 8. Stolberg, 9. Maastricht. Ženy: 1. PVK Vrútky, 2. Fezko Strakonice, 3. STEPP Praha, 4. Baník Sokolov, 5. Slávia Hradec Králové, 6. Chemnitz. Veteráni: 1. Fezko Strakonice, 2. KIN České Budějovice, 3. Mára tým.

Ohlasy na devatenáctý ročník Czech open.

Tomáš Javůrek, trenér mužského týmu: „Turnaj byl velmi pěkný, bohužel se jiný pohár uskutečnil také minulý týden na Slovensku, takže nepřijelo tolik mužstev. Úroveň byla, stejně jako v minulých ročnících, vysoká. Přijela dvě mužstva ze zahraničí, která turnaj vždycky oživí.
V příští sezóně tým mužů nejspíše nepovedu. Zatím jsme se domluvili tak, že by mužstvo koučoval Marek Fügner a já bych mu s tím pomáhal podle vytížení.

S vítězstvím nebyly žádné problémy, což jsme očekávali. Bereme turnaj jen jako letní setkání hráčů, poseděli jsme a promluvil jsem si s ostatními. Samozřejmě jsme také domlouvali pólisty na nadcházející sezónu. Musíme si ujasnit, jakým způsobem mužstvo poskládáme.

Uvidíme, zda z kádru někdo odejde, zatím je vše otevřené. Případná posílení jsou také v jednání, máme některé hráče příslíbené, takže uvidíme. Přesto bychom chtěli stavět mančaft na mladších hráčích, které budeme vychovávat pro světové vodní pólo. Příští sezóna bude velmi zajímavá.“

Jaroslav Bartůněk, trenér ženského družstva: „S turnajem jsem vcelku spokojen. Škoda, že jsme prohráli finále, přestože jsme měli lepší začátek. Poté jsme se přestali držet stanovené taktiky a neobsazovali jsme protihráčky, proto jsme zbytečně prohráli.
Dalším negativem bylo, že za nás nemohlo nastoupit devět žen. Některé jsou nemocné, zbytek je na dovolených v zahraničí. Turnaj neděláme pro sebe, ale pro hráčky a hráče. To, že nejsou schopni být na Czech open, něco znamená. Proto odehráli turnaj převážně mladší hráčky.
Lepším týmem byly Vrútky, které nás porazily v základní části i ve finálovém utkání. Myslím si, že zase tak silné nebyly, ale přesto jsme s nimi dvakrát prohráli, takže si vítězství zasloužily.

Marek Fügner, prezident klubu a aktivní hráč: „Myslím si, že letošní ročník se opět povedl. Mrzí mě, že přijíždí čím dál tím méně mančaftů. Bohužel se dostal i do našeho sportu celosvětový problém, o ekonomické krizi se mluví neustále. Všichni musí shánět finanční prostředky, aby se turnaje mohli zúčastnit, což není jednoduché. Doufám, že dvacátý ročník bude obsazen početněji a budeme moci toto jubileum v letních měsících řádně oslavit.
Počasí se letos vydařilo, což nás těší. Předchozí ročníky končily většinou za deště, který je pro pólisty velmi nepříjemný. Po několika letech byl Open konečně suchý.

Během tohoto víkendu jsme řešili s Tomášem Javůrkem mančaft pro příští sezónu, ve které již tým nepovede. Na soupisce se nic nezmění, maximálně přijdou někteří mladí sportovci. Doufám, že ze současného kádru nikdo neodejde. Snad obhájíme své pozice a získáme titul.
Do konce srpna máme volno. Jsme pozváni na přípravný turnaj do Berlína, kterého se každoročně účastníme. Odehrát by se měl první víkend v září, sejdeme se týden předtím. Od září začneme naplno trénovat.

Jiří Volák, hlavní organizátor turnaje: „Czech open zaznamenal v letošní sezóně již devatenáctý ročník, zúčastnilo se jej devět mužských a šest ženských týmů. Ze zahraničí přijely nizozemský Maastricht (muži), slovenský oddíl PVK Vrútky (ženy) a dvě německá mužstva Stolberg (muži) a Chemnitz (ženy). Z domácích týmů se turnaje zúčastnily celky z první ligy, převážně česká špička.

Druhé místo žen mě příliš nepřekvapilo, neboť se slovenským mančaftem prohrály svěřenkyně Jaroslava Bartůňka již v základní skupině. Domácím chybělo mnoho hráček ze základního kádru, které sem nepřijely.

Doufám, že v příštím roce jubilejní dvacátý ročník proběhne, ten letošní byl prakticky bez problémů. Některé kluby se těší již nyní a přislíbily nám svou účast, což je známkou kvality turnaje a spokojenosti soutěžících pólistů. Na to se pokusíme navázat i v dalším ročníku– Czech open 2010.

PAVEL PUBAL