Pošesté v řadě se mezi nejlepší čtyři týmy probojovaly extraligové starší dorostenky BK Strakonice. Ve čtvrtfinále play off vyřadily favorizovaný Gambrinus Brno, který po základní části skončil druhý, 3:1 na zápasy.

První duel Jihočešky v Brně prohrály 67:73, ve druhém ale zvítězily 67:51, když už se k týmu připojila největší opora – rozehrávačka Michaela Stará. Doma si s Moravankami poradily 81:74 a 91:85.

Jak z lavičky viděl čtvrtfinálový souboj kouč Petr Martínek?

Jak byste zhodnotil celou sérii?
Byla velmi, velmi těžká. Oba soupeři byli hodně vyrovnaní. Rozhodlo štěstí, které se k nám přiklonilo v obou domácích zápasech. Rozhodla také zkušenost Michaely Staré. A naše hráčky navíc ukázaly enormní nasazení v rozhodujících závěrečných chvílích. Dosud jsem neměl zkušenost začínat na hřišti soupeře a uhrát zajímavý výsledek, což znamená třeba jednou vyhrát, a pak to doma dovést do vítězného konce. My jsme vždy začínali doma, vedli jsme 2:0 na zápasy. K odvetě jsme jeli s pokorou a nejistotou, ale dokázali jste to vždy uhrát v prvním zápase, kdy si soupeř říkal „jsme unavení, oni jsou lepší“.

Takže teď to pro vás byla úplně nová situace. Ale zvládli jste ji.
Ani nevím, co jsem očekával. Zvlášť po základní části, která se nám podle postavení v tabulce moc nepovedla, byli jsme sedmí. Věděl jsem jedinou věc: že tým bude zase jiný než během dlouhodobé části. Očekávání nebyla žádná.

Vyhráli jste druhý zápas v Brně, což bylo před domácími odvetami klíčové. Souhlasíte? Doma jste tak měli vše ve svých rukách.
To jedno vítězství rozhodlo celou sérii. Nalilo do nás jakýsi životní optimismus, že bychom při souhře okolností sérii mohli doma zvládnout. Ale je pravda, že když to teď beru s odstupem času, byly ty domácí zápasy velmi těžké, psychicky náročné. Obě družstva stály hodně sil.

Oba zápasy ve Strakonicích byly oboustranně hodně nervózní. Čemu to připisujete?
Cítil jsem z holek, že se doma chtějí porvat o co nejlepší výsledek. Třetí utkání série mělo hodně napovědět, jak se čtvrtfinále bude dál vyvíjet. Holky byly svázané vším, co play off přináší. Bylo otázkou času, kdy se nám ty ruce rozvážou. První čtvrtina byla úděsná, ale druhá se nám povedla. Ve třetí jsme se zase nechali ukolébat a nakonec to bylo drama, které rozhodlo duo Kůsová–Stará.

Třetí zápas jste tedy vyhráli, ujali se vedení 2:1, ale uklidnění nepřišlo.
I když hrálo vše pro vás – domácí prostředí, výhoda, že v případě neúspěchu rozhodne až pátý duel v Brně.
Přesně tak. Říkali jsme si, že míč je na naší straně, my můžeme, Brno musí. Nakonec bylo všechno jinak. V jednu chvíli jsme vedli už o 17 bodů a vypadalo to, že bude následovat už jen závěrečný aplaus. Ale v basketu je dnes možné úplně všechno a nakonec jsme se strachovali o výsledek do posledních vteřin. Opět musím říci, že utkání rozhodla Míša Stará, která celkově zatížila konto Brňanek 34 body, z toho 23 zaznamenala za druhý poločas. Nesmírně důležitý koš dala opět Monika Kůsová. Družstvo je mladé, výkyvy k tomu patří. Ale jinak musím všechny holky pochválit.

Brňanky byly po vyřazení hodně zklamané…
Překvapilo mě, s jakým nasazením a úsilím šly do toho čtvrtého utkání. Čekal jsem, že psychicky to vzdají a fyzicky na tom budou hůře. Ale za ty tři týdny od prvních zápasů udělal Gambrinus obrovský pokrok k tomu, co hrál v základní části. Brno bylo jediným týmem, který porazil suverénní Hradec Králové, navíc na jeho palubovce. Když jsme se po té sérii bavil s trenérem soupeře Fouskem, říkal, že čekal, že tady jednou vyhrají.

Jak se budete připravovat na květnový přebor?
Každé družstvo, které tam postoupí, je charakterizováno nějakým stylem. Vypíchneme ty nejzákladnější věci, na jednotlivé soupeře se nijak speciálně připravovat nebudeme. Pokusíme se spíš dát tým dohromady, něco udělat s obranou a se střelbou.