Druhý nejlepší celek po základní části extraligy vyřadily ve čtvrtfinále play off starší dorostenky BK Strakonic. Sérii s Gambrinusem Brno vyhrály 3:1 na zápasy, když po dvou střetnutích na Moravě byl stav 1:1.

Pošesté v řadě se tak probojovaly na mistrovství republiky mezi nejlepší čtyři týmy. „Byla to velmi, velmi těžká série,“ uvedl trenér Jihočešek Petr Martínek. „Oba domácí zápasy byly hodně psychicky náročné. Obě družstva stály ty souboje mnoho sil.“

Hrálo se o každý bod a zejména první odvetný zápas se vyznačoval oboustranně velkou nervozitou. První čtvrtinu domácí družstvo prohrálo 19:20, ale v půli už vedlo 41:32.

Brňanky se však za dvě a půl minuty třetí části dotáhly na 41:40. Jihočešky ale soupeřky opět utekly na devět bodů, opět však vedení ztratily. V hektickém závěru utkání za stavu 71:69 dala tři minuty před koncem důležitou trojku Kůsová, o minutu později zopakovala to samé a rozhodla. Strakonice vyhrály 81:74.

„Zápas rozhodlo duo Kůsová důležitými trojkami a Stará, která prokázala zkušenosti z nejvyšší soutěže žen,“ dodal Martínek.

Také druhý duel ve STARZ Areně nabídl vyrovnanou bitvu. Domácí hráčky po první čtvrtině vedly 23:20 a ve druhé náskok navýšily (49:37).

Po dvou minutách třetího dějství už vedly dokonce o 17 bodů (54:37), Brňanky se však za tři minuty dotáhly (55:53). A Jihočešky znovu odskočily. V závěrečné desetiminutovce držely stále těsné vedení, ale dvě trojky v závěru už dodaly domácím klid a vyhrály 91:85.

„Nakonec jsme se strachovali o výsledek do posledních vteřin. Přitom jsme vedli už o 17 bodů a zdálo se, že to dohrajeme v klidu. Druhý poločas rozhodla Stará, když dala 23 bodů z celkových 34 právě po obrátce. A opět důležitý koš vstřelila Kůsová,“ řekl kouč. „Překvapilo mě, s jakým nasazením a úsilím šlo Brno do čtvrtého souboje,“ uznal.

Zápasová fakta

Čtvrtfinále play off extraligy

3. zápas: BK Strakonice – Gambrinus Brno 81:74 (19:20, 41:32, 60:55), Stará 20, Kůsová 18/4, Kušlitová 17, Vlčková 15, Linhartová 6 a Sládková 5.
4. zápas: BK Strakonice – Gambrinus Brno 91:85 (23:20, 49:37, 70:59), Stará 34/4,Sládková 18, Kušlitová 11, Linhartová 9, Kůsová 9/1, Ovsíková a Vlčková 5.

Konečný stav série: 3:1.