Ve 20. kole Excelsior ŽBL strakonické basketbalistky v sobotu doma prohrály s Hradcem Králové 60:73 a jen potvrdily, že tento soupeř rozhodně nepatří k jejich oblíbeným. Po čtvrté letošní ztrátě v řadě je téměř jisté, že Jihočešky půjdou do druhé části soutěže ze sedmého místa.

Trenérka Marcela Krämer poslala na palubovku základní pětku Škrabalová, Křížová, Mračnová, Baláková a Beňušková. Strakoničtí fanoušci tak mohli poprvé vidět novou posilu Dianu Beňuškovou z Košic, jež na místě rozehrávačky zahrála dobře již ve středečním duelu na Slovance.

Domácí celek vstoupil do utkání nadějně a vedl 7:2, 11:6 a 13:11, když střelbu obstarala především Křížová (11 bodů). Poté však Hradec s bývalými hráčkami Strakonic Starou a Ovsíkovou v základní sestavě sedmibodovou šňůrou skóre obrátil. Rozhodující vývoj nastal ve druhé čtvrtině, kdy se stav 19:20 změnil na 19:31.

Ve třetí části byl obraz hry stejný a skóre ještě hrozivější. Ve 25. minutě se na ukazateli rozsvítily číslice 29:51. Rychlá a důrazná hra hostí viditelně kontrastovala s pomalostí a nenápaditostí domácích, kteří mají velké mezery i v obraně. Vždyť ve čtyřech letošních zápasech padlo do jejich koše už 348 bodů!

Přesto Strakonice v poslední desetiminutovce, do níž šly s devatenáctibodovým mankem, zápas nezabalily a snažily se porážku zmírnit.

Ve 34. minutě byl stav 50:61, ve 37. minutě 55:65 a jen škoda, že v této době Jihočešky neproměnily čtyři podkošové situace a zahodily dvě přihrávky. Naopak v samém závěru uplatnila znalost strakonického prostředí dvěma úspěšnými trojkovými pokusy Stará, která byla vyhlášena nejlepší hráčkou zápasu.

Z poraženého týmu vyčnívala jen výborná střelkyně Křížová, což bylo pro lepší výsledek málo.

V příštím kole se Strakonice představí v neděli v Pardubicích. Za další týden zakončí základní část extraligy doma proti Friscu Brno.

Excelsior ŽBL – 20. kolo: BK Strakonice – Hradec Králové 60:73 (15:18, 25:38, 41:60). Body: Křížová 27, Škrabalová 13, Beňušková 6, Dale 5, Jeništová 3, Baláková, Linhartová, Mračnová 2 – Bartáková 18, Kuthanová 14, Stará 13, Rosenbaumová, Čepelková 8, Ovsíková 6, Hartigová 4, Pochobradská 2. Rozhodčí: Smetana, Egr. Fauly: 16:22. Trestné hody: 21/17:13/11. Trojky: 16/3:14/8. Nejlepší hráčka: Stará (Hradec Králové).