Basketbalistky Strakonic jdou v poslední době v extralize pod vedením trenéra Ivana Beneše od vítězství k vítězství. A jejich hra se líbí i fanouškům.

Přesto z toho lepší než deváté, nebo desáté místo nebude. Počáteční ztráta z úvodu soutěže byla příliš velká.

Předsezonní cíl tedy družstvo nesplní, i tak si však autor těchto řádek myslí, že se o žádném neúspěchu v tomto ročníku hovořit nedá.

Asi málokdo si uvědomuje, že Strakonice působí v nejvyšší soutěži nepřetržitě již dvacet let, pamatují dokonce ještě federální ligu. Byly sezony úspěšné, viz ta předloňská bronzová, dvakrát bylo družstvo čtvrté a dvakrát páté. Byly samozřejmě i neúspěchy, třikrát bojovaly Jihočešky v baráži, ale vždy ji zvládly.

Zástupce města s pouhými 23 tisíci obyvateli hraje soutěž, v níž je pět celků z Prahy (včetně Slovanky), dva z Brna, další z krajských měst jako jsou Hradec Králové, Pardubice či Karlovy Vary, v minulosti to bývaly i Olomouc a Ústí nad Labem. Všude tam je spousta vysokých škol, zatímco ve Strakonicích žádná taková možnost není, takže hráčky pochopitelně odcházejí studovat jinam.

I tak jsou Strakonice pořád extraligové. Zásluhu na tom mají jak hráčky, tak zejména vedení BK Czech Coal Aldast Strakonice v čele s prezidentem Milošem Balákem a generálním manažerem Eduardem Gaislerem. Stejný dík také patří všem sponzorům a obchodním partnerům klubu.

Za výše zmíněných dvacet let nejvyšší soutěž basketbalistek u Otavy zdomácněla. Je však třeba si stále uvědomovat (což dávno říká i trenérský nestor Miroslav Vondřička), že to není žádná samozřejmost a že každé mistrovské utkání by mělo být pro celé město svátkem.

A nikde není psáno, že už ta příští sezona nebude zase patřit mezi ty lepší…

FRANTIŠEK TŘEŠTÍK