Tento fenomenální cyklista a baron šlechtického italského rodu Battaglia se narodil 7. Prosince 1914 ve Vídni. Byl vynikajícím a vytrvalým cyklistou. Christian svobodný pán von Battaglia (7. prosince 1914 Bratronice u Blatné — 24. srpna 1991) byl amatérský cyklista, jenž v sedle kola ujel neuvěřitelných 935 000 km. Byla po něm pojmenována Šumavská silniční cyklotrasa č. 33 Christiana Battaglii.

25 let po sobě startoval v nejdelším národním cyklomaratonu Praha – Karlovy Vary a zpět, nikdy ale nevyhrál žádný větší závod. Zemřel v sedle kola na úpatí kopce Tisovník kousek za Strakonicemi, když se vracel zpět domů, do Bratronic. V Bratronicích ho připomíná pamětní deska. Rodina Battagliů má hrobku asi 4 kilometryod Bratronic na kraji lesa, Christian v ní však pohřben není, nepřál si to.

Pocházel z benátského šlechtického rodu Battagliů, jehož historie sahá do 17. století. Battaglia znamená boj, což u Christian Battaglii platí mnohokrát. Jeho první zahraniční cesta do francouzského Marseille skončila tragicky, kdy se srazil s automobilem a hrozila mu amputace nohy. Unikl francouzským doktorům a odjel vlakem domů, kde ho čeští lékaři plně rehabilitovali. Rodina Battagliů byla pro svůj šlechtický původ perzekvována, zámeček v Bratronicích spolu s okolními pozemky byl zestátněn, a Battagliové byli pouze nájemníci. Za komunismu vězněn 5 měsíců za krádež, díky tomu vyhozen ze zbrojovky ČZM Strakonice a poté pracoval jako závozník u Pozemních staveb.

Zdroj: Wikipedie