Dobrovolná prázdninová střelba má ve Strakonicích dlouhodobou historii. Již dívkám (ročník narození 1949) přinesla výrazné střelecké zlepšení. Konkrétně Hanky Pilné a Marie Tůmové, které hájily řadu let úspěšně strakonický basketbal ve II. lize. Tenkrát se soutěžilo o nanukový dort. Na základě této zkušenosti vznikla i federací podporovaná prázdninová akce protidrogových košů. Po několika sezonách zájem ochabl, ale strakonický basketbal se nevzdal.

Proto akce je dnes ryze strakonická a je určitě škoda, že se jí věnují jen mladší ročníky. Další snahou o zlepšení je také dlouhodobé sledování počtu odstřílených pokusů. Nárůst v počtu zlepšených procent se může jevit jako málo výrazný, ale u většiny dětí nastalo zlepšení. To právě dokumentují dosažená procenta.

V podzimních měsících bylo 70 % Magdy Rajtmajerové výjimkou a také výkony nad 60 % byly jen u šesti hráček. V průběhu sezony se stávalo dosažení 60 % úspěšnosti pravidelnější. V červnu dosáhlo nad 60 % 12 hráček a E. Lukačevičová, T. Hendrychová a N. Drnková docílily víc než 70 procent.

Cílem je dosahovat pravidelně vyšší procento a dlouhodobé výkony nad 60 % musíme považovat za úspěšné, neboť okolo 60 procent se pohybovala úspěšnost reprezentačního týmu kadetek na nedávném MS.

Výjimkou bylo 68 % úspěšnosti v jednom zápase, ale také ve dvou zápasech byla úspěšnost okolo 50 procent. To jen potvrzuje, že opakované výsledky nad 60 % jsou nadějné a není třeba dodávat, že hráčky, které střílí víc pokusů mají větší předpoklad ke zlepšení.
Současné výsledky prázdninové střelby jsou nadějné především iniciativou v počtu odházených pokusů. Počet odházených pokusů je důležitý nejen momentálně dosaženými procenty, ale především v dosažení jejich pravidelnosti, která je potřebná v zápasech.