Prvního domácího vítězství v I. lize se na třetí pokus v sobotu 20. října dočkali strakoničtí házenkáři. O osm branek v 5. kole porazili Nové Veselí – 27:19 (12:8).

Plný bodový zisk byl umocněn navíc ještě dvěma gólovými trefami Luďka Gruzovského, který jen dva dny předtím oslavil 50. narozeniny! Bylo to jeho poslední utkání v A-týmu a lepší derniéru si tedy ani přát nemohl. „Neumím si představit lepší konec. Abych říkal, že jsem byl v pohodě, to ne. Celý život jsem byl nervák. Byl jsem však prostě přesvědčený, že to dobře dopadne," líčil.

Opět vyprodaná hala aplaudovala matadorovi i kolektivnímu výkonu celého mužstva, který přinesl dva body.

„Co bylo hlavní? Celých šedesát minut se makalo," uvedl po utkání pivot Miroslav Bažata, který odvedl jako tradičně obrovské penzum práce jak v obraně, tak v útoku.

Podle kouče Miroslava Vávry všechen úspěch spočíval v obraně. „Fungovala nadstandardně dobře. A co pochytal gólman Jareš, bylo vynikající. Byl to týmový výkon a celkově pěkný večer. Dát gól v první lize byl pro Luďka ten nejhezčí dárek. Osobně ho obdivuji, že v padesáti běhá."

Na začátku zápasu se týmy oťukávaly, gólů nepadlo mnoho (16. minuta – 4:4). Matador Gruzovský, který po postupu do druhé nejvyšší soutěže prohlásil, že si přeje ještě dát prvoligový gól, měl první velkou šanci v 19. minutě, ale gólman ho vychytal. Strakonický pivot byl ale faulován a dostal tedy šanci ze sedmičky. Jenže ji neproměnil.

Domácí se pak dostali do vedení o dva góly a velký podíl na udržení tohoto náskoku měl brankář Jakub Jareš, který v prvním dějství zneškodnil tři ze čtyř sedmiček. Ve 27. minutě zvyšoval na 10:7 Roman Marienka a po něm skóroval Miroslav Masák, který v den zápasu slavil 23. narozeniny. Poté Frk neproměnil trhák.

Ve 30. minutě hosté snížili, v posledních vteřinách ale vrátil čtyřgólový náskok Jihočechům Filip Moravec (12:8).

Necelých pět minut po přestávce přišel gólový moment Luďka Gruzovského, když dorazil vyražený míč a Strakonice díky tomu vedly 15:10. Další chvíle přinesly tyč domácích, gól hostů, tyč domácích a hned vzápětí břevno týmu od Otavy. V excelentním výkonu pokračoval brankář Jareš, takže ve 45. minutě už vedli domácí 20:12. Soupeř se nevzdával, ale na více než pětibrankový rozdíl se nepřiblížil.

Závěr už byl jasně v režii Jihočechů a tečku za svojí ligovou kariérou a skvělým večerem udělal symbolicky Luděk Gruzovský proměněnou sedmičkou na 27:19.

Strakonický kouč po utkání zářil spokojeností. „Nové Veselí přijelo jako favorit a věřilo, že nás porazí. My jsme si ale také věřili. Po taktické stránce v obranné i útočné činnosti jsme byli dobře připraveni."

Závěrečné slovo při hodnocení ale patří matadorovi Luďkovi Gruzovskému. „Takový výkon tady ještě nebyl! Krásná a lehkonohá házená. Jsem rád, že jsem mohl umřít ve stoje. Jako válečník…"

Fakta

I. liga – 5. kolo: Strakonice – Nové Veselí 27:19 (12:8). Branky: M. Masák 7, F. Moravec 4, D. Zbíral, R. Marienka 3, Krejčí, Pek 2, Gruzovský 2 (2/1), M. Zbíral 2 (2/2), J. Vávra, Frk 1 – Pavel Najman 5, M. Hajčman 5 (4). Rozhodčí: Větrovský, Zych. Vyloučení: 8:5. ŽK: 1:4. ČK: 0:1 (Černý). Sedmičky: 4/3:7/4. Diváků: 200. Nejlepší hráči zápasu: M. Masák – Pavel Najman.