Druhý ročník lyžařského závodu Šumavská 30 přilákal do Nové Pece celou řadu osobností. Mezi nejvýraznější patřila Květa Jeriová – Pecková. Trojnásobná medailistka z OH  chválila práci pořadatelů. „V rámci možností udělali maximum."

Ještě den před hlavním závodem se ve stopách proháněly děti, co říkáte jejich počtu?
První ročník byl zkušební, počty se jen zlepšují. Věřím, že si i v dalších ročnících lidi najdou do Nové Pece cestu.

V Nové Peci závodili malí lyžaři z dětských domovů…
…když se udělají závody pro skupiny, které jinak moc příležitostí nemají, tak je to paráda. Třeba děti rády přijedou,  naučí se lyžovat, navíc to automaticky láká ke sportu další a další lidi.

Máte za sebou  patnáctikilometrovou trať, jak se vám běželo?
Bylo to moc hezké. Byla to doslova reklama na lyžování. Nahoře bylo úplně kouzelně.

Nezdá se, že by vás trasa unavila? Nevypadáte udýchaně?
Potřebovala bych ale nějaký přídavný motor. Přece už mi to tak nejde. Trochu mě  mrzí, že se na lyžích už tolik nesklouznu, nemám takovou sílu, jakou jsem mívala před třiceti roky. Nemůžu pochopit, čím to je…

Na lyžích přímo při závodě ale vypadáte nesmírně soustředěně,  probouzí se ve vás soutěživost?
Trochu s tím bojuju, ale už to opravdu moc nejde.  Přiznávám, že závodnicky už lyže moc neprožívám. Spíš si jen tak zkusím sklouznutí, když vidím, že to nejde, tak to prostě nejde. Víc neřeším.

Uvedla jste, že trasa v Nové Peci je doslova reklamou na lyžování, je to pozvánka pro všechny lyžaře – amatéry, kteří nevědí, jak by měli naložit s volným časem?
No jistě. Celé rodiny s dětmi si tady krásně zalyžují. Na loukách trochu vylézala tráva, ale v partiích v lese bylo sněhu hodně. Ve sjezdech je třeba  malinko odšlápnout, ale horní partie jsou velmi příjemné. Terén je tu pro rodiny s dětmi podle mne snesitelný.

Je Šumavská 30 krokem, který zpopularizuje lyžování?
Určitě. Pokud se vypravují na běžky celé rodiny, je třeba, aby rodiče měli trpělivost. Aby pochopili, že dítě všecko hned neumí,  nejlépe se to naučí, když si to zkusí.

Druhý ročník závodu Šumavská 30 provázely sluneční paprsky, je to jeden z předpokladů dobré nálady lyžařů?
Když svítí sluníčko, je všechno hned veselejší. Když prší, nebo je fujavice, to spíš lidi odradí. Když je hezky, třeba jako bylo letos na Šumavské třicítce, a lidi se naučí lyžovat, tak v tomto sportu určitě najdou zalíbení.