Svědkem prestižního mezinárodního zápasu se v sobotu po delší době stala třeboňská hala.

Čeští házenkáři se připravují na červnové kvalifikační duely proti Makedonii, ve kterých budou bojovat o účast na mistrovství světa ve Francii, a právě Třeboň se stala místem, kde reprezentanti celý týden trénovali.
Ve čtvrtek čeští reprezentanti těsně zvítězili v Kremsu nad domácím Rakouskem 27:26 a vyrovnaná bitva se dala očekávat i v odvetě hrané na jihu Čech.
Do zápasu lépe vstoupili házenkáři Rakouska, Češi ale dokázali srovnat krok.
Čeští reprezentanti se však museli prokousávat rakouskou obranou podstatně pracněji, zatímco hosté hráli jednodušeji a góly stříleli z rychlých kontrů.
Našim házenkářům pomohla přesilová hra, po které se dostali do vedení 11:10.
Pět vteřin před koncem poločasu dal Bečvář gól na 14:13 a zdálo se, že do kabin půjdou po první půlhodině v lepší náladě Češi.
Jenomže i velmi krátká doba zbývající do pauzy Rakušanům stačila na vyrovnání. Poločas tedy skončil 14:14.
Vyrovnaná bitva pokračovala i po přestávce. Oba týmy se přetahovaly o vedení, koncovku ale lépe zvládli čeští házenkáři.
V poslední desetiminutovce se rozchytal k velkému výkonu brankář Tomáš Mrkva a právě on se stal hlavním strůjcem vítězství Čechů.
Během posledních deseti minut nepropustil za svá záda jediný míč a házenkáři českého národního týmu se mohli radovat z výhry 26:23.
Jan Filip (trenér české reprezentace): „Po prvním utkání hraném v Rakousku jsem byl s výkonem spokojený, ale po odvetě v Třeboni to už říct nemůžu. Podařilo se nám sice vyhrát, naše hra však optimální nebyla. Vynikající byl brankář Mrkva, který nás zachránil. V německé lize má dobrou formu, takže dostal šanci a chytal výborně. Kdybychom na všech postech měli takové problémy jako v bráně, bylo by to příjemné. Celý týden strávený v Třeboni se nám líbil. V Auroře i ve sportovní hale nám vyšli vstříc a všude se k nám chovali hezky."
O české účasti na světovém šampionátu ve Francii rozhodnou červnové zápasy play-off proti Makedonii. 11. června se hraje ve Zlíně, odveta ve Skopje je naplánována na 15. nebo 16. června. Termín bude upřesněn.

Fakta: Česká republika – Rakousko 26:23 (14:14) – Branky a sestava ČR: Mrkva, Galia – Hrstka, Bečvář 1, Jurka, Sobol 4, Stehlík 3, Babák 1, Kotrč 2, Petrovský 5, Škvařil 2, Zdráhala 4, Šlachta 1, Užek 3, Brykner, Landa. Sedmimetrové hody: 3/2 – 2/1. Vyloučení: 1:2. Diváci: 1050.