Paula Kutá pochází ze Strakonic, kde studovala gymnázium, paralelně ale navštěvovala školu v Německu. od šestnácti let vyráží za sportem do celého světa. Aktuálně trénuje na Filipínách a chystá se na přesun do Portorika. Věnuje se surfingu. "Jako první Češka jsem závodila v kvalifikaci o postup do profesionální surfové ligy," popisuje svůj program na Filipínách. Užívá si vln moří na oceánů, pečlivě trénuje a sní i olympijský sen. "V Portoriku se pojede závod, který je vlastně mistrovstvím světa. Každá země může vyslat tři muže a tři ženy. Budeme závodit za svoji zemi, ale také o místa na olympijských hrách," vysvětluje.

Víkendové mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře.
Síla myšlenky je obrovská. Cyklokros na olympiádu. Střelnice vejde do dějin

Olympijský závod se nepojede v Paříži, ale tisíce mil daleko na územní francouzského teritoria, na vlně, která se jmenuje Teahupo’o – drtič lebek. Ta je technicky velmi náročná, od roku 2006 do roku 2021 tam byly ženské profesionální závody zakázané, protože tam docházelo k extrémním úrazům,“ dodává. Podle Jihočešky má vlna Teahupo’o největší konsekvence na světě. "Technicky je velmi náročná. Otevírá se do levé strany, proto jí říkáme levačka. Vytváří tubu okolo surfaře, tomu říkáme barel. Sám o sobě je barel technicky velmi náročný, Tato vlna je specifiká v tom, že její horní část, která se nazývá lip, je velmi tlustá a velmi silná. To je vlastně část, kde se koncentruje hrozně moc energie. Bude to velmi náročné." Ale pod pěti olympijskými kruhy zároveň krásné.

Paula Kutá zkusí zabojovat o olympiádu, reálnější se zdá nominace na olympijské hry v roce 2028, které se budou konat v Los Angeles. "Čtyři roky jsem, měla základnu v Portugalsku, poslední rok a půl trávím hodně času v různých zemích. Potřebuju trénovat a soutěžit. V surfu je velmi důležité, aby se závodník dokázala adaptovat na prostředí, každý oceán vytváří jiné vlny. Doma ve Strakonicích je trénink surfařů hodně obtížný. "Ale jde to," směje se Paula Kutá. "Naposledy jsem byla doma v listopadu, zkoušela jsem pádlovací trénink, jenže jsem neměla neoprén a voda byla hodně studená. Jinak ale chodím doma doma do posilky, dělám hodně kondiční a balanční trénink. A plavu. Když jsme ale v Čechách, tak si spíš užívám čas s přáteli a s rodinou."