Basketbalistky Strakonic mají novou posilu, a to dvaadvacetiletou americkou rozehrávačku Shay Selby z univerzitního družstva Duke Blue Devils. Ve čtvrtek 1. listopadu poprvé s týmem trénovala.

Jejím angažováním reagoval klub na dosavadní špatné výsledky v ŽBL, kde z osmi zápasů vyhrál jediný. „Ukázalo se, že soupeři pro letošní ročník posílili a my jsme museli reagovat. Náš úzký kádr, který máme, by na dosažení cíle nestačil," upřesnil generální manažer Eduard Gaisler. „Ale hodně to ovlivnilo také zranění Kateřiny Křížové, výsledky s ní mohly být jiné," dodal.

Hlavním cílem angažování Američanky je, aby se rozšířila hráčská rotace. „Aby se zápasové minuty rozprostřely na více hráček a výkon se držel na určité úrovni delší dobu," vysvětlil Gaisler.

Na rozehrávce po odchodu Michaely Uhrové zůstala jen Diana Beňušková. „Šárka Jozová ještě nedokáže čelit konkurenci hráček v lize."

Eduard Gaisler upřesnil, že klub měl vytipováno asi šest hráček a z užšího výběru pak vybral Shay Selby. Ta se divákům představí poprvé v sobotu 3. listopadu, kdy Strakonice v 17 hodin přivítají Valosun KP Brno. Jihomoravanky jsou sedmé.

Co je jisté, že týmu v této sezoně nepomůže Chelsea Dale, i když je na soupisce. Manažer nevyloučil ještě jedno posílení, v příštím týdnu by k Otavě mohla dorazit další americká hráčka. Více ale neprozradil.

Pohled nestora

Proč se družstvu nedaří, to se snažil vysvětlit nestor strakonického basketbalu Miroslav Vondřička.

Hlavní příčiny neúspěchů? „Hlavní příčina je v počtu zkušených hráček. Kádr je velmi úzký a je proto logické, že hráčky po celé utkání nemohou podat maximální výkon. Také proto jsou v průběhu vyrovnaných zápasů rozhodující minuty v náš neprospěch, přes veškerou vůli."

Největší herní nedostatky? „To souvisí s počtem hráček, z únavy přicházejí ztráty míčů – při prakticky nemožnosti střídat to hráčkám na jistotě nepřidá. Navíc v tomto počtu nemůže být tak důsledná obrana po celé utkání. Také to ovlivňuje počet rychlých protiútoků. A celkově je hra pomalejší. Výraznou předností jsou dvě kvalitní vysoké podkošové hráčky i na jejich místě úspěšně zaskakující Jeništová. A i Křížová umí hrát zpod koše. Prohry také logicky ovlivňují sebevědomí."

Jsou neúspěchy dány také těžším losem v první polovině základní části? „Los k nám byl naprosto nemilosrdný a navíc ho ještě znásobila nešťastná prohra v Karlových Varech, ale také na hřišti VŠE Praha bylo vítězství na dosah. Věřím, že v domácím prostředí nějaké výhry vybojujeme. A já mám velmi skromný cíl – aby se liga udržela. Osmé místo bych bral jako superúspěch a pokud by na něm měly podíl naše mladé hráčky, bylo by to znásobení mého přání."

Pomůže posílení na postu rozehrávačky, na kolik bude tým silnější už i s Křížovou? „Přeji si, aby pomohly obě hráčky. Snad Křížová bude fit, možnost častějšího střídání musí přinést zlepšení."