Domácí šampionát se uskutečnil v Klukách poprvé už loni na podzim a všichni byli připraveností tratě i areálu mile překvapeni. „Uspořádáním závodu mistrovství republiky jsme si splnili sen,“ přiznává šéf party pořadatelů z MS Kluky Josef Pekař. „Trať nám pomáhali stavět Belgičané, kteří dělají areály pro mistrovství světa. Věřím, že se to podařilo. Nebudeme nic měnit, pouze ji naoráme a doladíme,“ dodá.

Pekařovi se podařilo dát dohromady partu lidí, která je schopna pořádat závody na skutečně vysoké úrovni. „Pomáhají nám všechny spolky, které v Klukách působí. Fotbalisti, hasiči, myslivci, kteří se starají třeba o věci kolem parkování. I včelaři. Ti zase vybírají kameny na trati. Okolní obce a města vypomáhají zapůjčením strojů a techniky. Jenom podpora ze strany obce Kluky je mizivá,“ posteskne si. „Chtěl bych poděkovat svým spolupracovníkům, bez nichž bychom takový závod nikdy nemohli uspořádat. Je jich plno, kteří třeba po práci makají zadarmo na bagru. Všechny jmenovat nemohu, ale jedno jméno bych přece jen vypíchl. Josef Horažďovský je člověk, který nevynechal jedinou brigádu a odvádí obrovský kus práce,“ oceňuje práci svých spolupracovníků.

Martin Michek na mezinárodním mistrovství republiky v Kramolíně.
Martin Michek napsal knihu, funkcionaří, ale pořád chce také prohánět špičku

Generálkou na mistrovský závod byl dubnový úvodní závod jihočeského krajského přeboru, který se po všech stránkách povedl. Organizace klapala, jezdecká účast byla rekordní a dorazil i slušný počet diváků. „Generálka byla vydařená a snad to bude podobné i v neděli. Mělo by klapnout i počasí, pro fanoušky bude postavený velký stan a v sobotu večer bude na závodišti koncertovat Tlustá Berta. Lidi z okolí si váží, že se tady tak velká akce koná. Na podzim jsme měli na mistráku dva a půl tisíce diváků. Věřím, že podobná návštěva dorazí i tentokrát,“ přeje si.

V hlavní třídě MX1 dorazí na jih Čech s červenou tabulkou lídra Jakub Terešák, který na úvodním závodě v Dalečíně vyhrál obě jízdy. Jediným, kdo mu dokázal na prvním závodě sekundovat byl dvakrát druhý Slovák Šimon Jošt. Třetí byl další slovenský pilot Pavol Repčák (Orion Racing Team).

Vylepšit si dojem z prvního závodu v Dalečíně budou chtít Jihočeši. Rudolf Plch byl na úvod osmý a po loňském celkovém pátém místě v šampionátu pomýšlel asi přece jen o trochu výš. Hned o příčku za ním skončil Václav Kovář, jenž se vrací po vleklých zdravotních problémech. Mnohonásobný mistr republiky Martin Michek skončil v Dalečíně dvanáctý, což také rozhodně není umístění, se kterým by měl být spokojen. Start tohoto tria je pro fanoušky z jihu Čech velkým lákadlem.

Nedělní program v Klukách: 7:45 volné tréninky, 9:30 kvalifikace, 11:45 I. jízda 85 ccm, 12:40 slavnostní zahájení, 13:00 I. jízda MX2, 13:40 I. jízda veteráni, 14:10 I. jízda MX1, 14:55 II. jízda MX2, 15:50 II. jízda MX2, 16:35 II. jízda veteráni, 17:10 II. jízda MX1.