Takový průběh podzimu si trenér strakonických házenkářů Roman Marienka, který tým převzal v létě po předchozím šestiletém působení Miroslava Vávry, určitě nepředstavoval ani v tom nejdivočejším snu. Ale je skutečností.

Samozřejmě, určitě mu přálo i štěstí. Ale to samo o sobě ještě nikomu zápasy nevyhrálo. Tým vévodí tabulce I. ligy s náskokem tří bodů, když prohrál jen jedno utkání venku.

Po podzimu tedy Roman Marienka může cítit úlevu, že mužstvo za jeho necelé půlroční působení navázalo na minulé sezony. Navíc ho podruhé dotáhl k titulu podzimního krále druhé nejvyšší soutěže. Ale s vyšším náskokem, než se to podařilo jeho předchůdci. Jenže současně jsou podzimní výkony zavazující pro odvetnou část…

Přebíral jiný tým, než myslel, že bude mít

Co tedy cítí sám trenér? „Nesmírně rychle to uteklo. Největší obavy si pamatuju před prvním zápasem doma s Bystřicí pod Hostýnem, která nás v předchozím ročníku v naší hale doslova deklasovala. A my jsme ji pak porazili o dvanáct gólů. K tomu ten celkový protipól, že vedeme první ligu o tři body… Je to pro mě trošku překvapení."

Přitom hned na začátku jeho mise mu odešlo několik hráčů. „Kluci mě uklidňovali poté, co odešli David Zbíral coby nejlepší střelec týmu, Víťa Šebek se relativně nečekaně vrátil do Jičína, odešel vynikající brankář Honza Misař a už v polovině minulé sezony skončil Jaroslav Dušek. Odešlo nám najednou 200 gólů v útoku a řada pochytaných gólů," vzpomíná Roman Marienka.

Přebíral najednou mančaft v jiné kondici, než si myslel, že ho bude přebírat. „Z tohoto pohledu je to něco úžasného, co se nám povedlo," usmívá se.

Nejen herní kvality strakonické party, ale i její lidské kvality stojí za současným úspěchem. „Jsem nadšený z kluků, jak k házené přistupují, jak mi vše ulehčovali během toho půl roku, jak trénují… S respektem přijímají, co po nich chci, což je obrovská deviza," zdůrazňuje trenér. Hráči akceptují jeho vize, stejně tak on poslouchá jejich připomínky a bere, když přijdou s vlastním nápadem.

Strakoničtí měli na podzim výhodu, že hráli sedm utkání doma. „Udrželi jsme si vysokou formu do posledních kol a složili i dva největší soupeře," připomíná kormidelník výhry o dva góly nad Zlínem a Velkou Bystřicí.

A hned vzápětí dodává: „Ale je málo času připravit se na odvety. Představa sedmi zápasů venku, to je velká hrozba, ale samozřejmě současně je to velká výzva. Je hodně zavazující, aby lidé nebyli zklamaní, že teď vedeme soutěž s nějakým náskokem a kdyby přišly venkovní zápasy, ve kterých se nám nemusí dařit… Snad na nás nezanevřou."

První dvě jarní kola rozhodnou

Trošku by týmu mohlo být podle Marienky ku prospěchu, pokud co nejdéle bude jezdit k zápasům jako lídr tabulky. „Doufám, že určitý respekt by z nás soupeři mít mohli, což by nám v určitých chvílích mohlo pomoct. Na druhou stranu se na nás také každý bude chtít vytáhnout," konstatuje.

Strakoničtí budou trénovat před Vánocemi i během svátků. Od ledna mají měsíc a půl na to, připravit se na jaro. „Bavit se o nějakém nabírání fyzické kondice, to je snad nemožné, není prostor. Chceme stihnout odehrát také jeden až dva přípravné zápasy, opět se soupeři ze zahraničí," nastiňuje Roman Marienka.

Cílem je dobře se připravit na jaro a udržet si formu z podzimu. „Jaro se vysloveně odpíchne od úvodních dvou kol. Jedeme do Bystřice pod Hostýnem a hostíme Jičín B. Tato utkání rozhodnou a ukážou, s jakou pohodou vstoupíme do odvetné části a jak velkou šanci máme, zůstat blízko medailových pozic," uzavírá Roman Marienka.