Do týmu házenkářů Strakonic přišel letos pětadvacetiletý Tomáš Pek 
z Písku, a to v létě 2012 před první prvoligovou sezonou klubu. Okamžitě se zařadil mezi platné a nepostradatelné členy sestavy. Platný je především díky černé práci, kterou na hřišti odvede. Ale umí se také prosadit střelecky,
v této sezoně dal 43 gólů.

Trenér Miroslav Vávra ho chválí po každém utkání. Po loňském čtvrtém místě v I. lize by nyní mužstvo chtělo na „bednu". Takový má cíl. A výrazně se přibližuje jeho naplnění. Tomáš Pek netají ani ambice celou soutěž vyhrát. To už si ale Jihočeši nesmějí dovolit nejlépe vůbec zaváhat…

Ze čtyř jarních zápasů máte sedm bodů, ještě jste neprohráli. Co je hlavní příčinou, že jste se dostali do takové formy?
Myslím, že hlavní příčinou je náročná zimní příprava, kterou jsme absolvovali. Fyzicky jsme na utkání velmi dobře připraveni. Dokážeme udržet vysoké tempo hry téměř po celý zápas a síly nám nechybí ani na konec utkání, kdy se skoro vždy rozhoduje.

Vidíte to tak, že teď už by vám splnění cíle – skončit do třetího místa – nemělo uniknout?
Ještě je před námi hodně zápasů. Čekají nás velice těžká utkání na hřištích Náchoda a Dvora Králové. Oba celky jsou bodově těsně za námi. Kdyby se nám oba tyto zápasy podařilo vyhrát, tak by nám třetí místo už nemělo uniknout.

Je ve vašich silách ještě ohrozit vedoucí Litovel, nebo se hlavně soustředíte na týmy pod vámi, které vás mohou ohrozit?
Hlavní cíl pro tuto sezonu je již zmiňované třetí místo. Ale nebudu se tajit tím, že se chceme na Litovel bodově dotáhnout a pokusit se vyhrát celou soutěž. Sílu na to určitě máme.

V nedělním utkání na Chodově jste získali důležité dva body 
a vy jste byl nejlepším střelcem. Jde vaše forma nahoru, nebo se to prostě sešlo? Jak to cítíte?
Zápas proti Chodovu byl opravdu důležitý. Věděli jsme, že se nebude jednat
 o moc atraktivní duel s hodně brankami, což se potvrdilo. Jednalo se spíše o tvrdé a silové utkání, které jsme si ztížili neproměňováním vyložených šancí. A co se týče mé formy? Momentálně se cítím dobře a jsem rád, že to jde tak, jak to jde. Ale pořád je toho hodně co zlepšovat.

Na hřišti zápas co zápas oddřete velké penzum černé práce. Ale pravidelně se zapíšete i mezi střelce. Jaká je vlastně vaše role, co po vás požaduje trenér Miroslav Vávra?
Ano, moje práce na hřišti se dá nazvat jako černá. Tuto roli jsem nejspíš získal tím, že nejvíce času hraji na pravé spojce, což pro mě znamená přes ruku. Tedy když se dostanu za obranu, jsem v nevýhodném úhlu, tím pádem se snažím připravit lepší střelecký prostor pro ostatní kluky, kteří už potom mají lepší palebnou pozici.

Trenér vás konkrétně chválí po každém utkání, patříte k oporám mužstva. Je znát, že za sebou máte dobrou zimní přípravu a z ní těžíte? Jak vy osobně, tak i ostatní hráči?
Přesně tak. Bohužel fyzická zdatnost je pro tak rychlý a kontaktní sport, jako je házená, téměř nezbytná. Bez vynikající a náročné zimní přípravy bychom určitě neměli takové výsledky, jaké prozatím máme.

Před startem jarní části z týmu odešel a hned se zase vrátil David Zbíral, hlavní opora na podzim, a to kvůli tréninkové morálce. Duch mužstva tím neutrpěl, vše jste si vyříkali? Skvělá parta stále funguje?
Duch mužstva rozhodně neutrpěl. Jsme opět kompletní. Patrné to bylo hlavně
v Litovli, kdy celé mužstvo bojovalo jako jeden hráč. Bez toho bychom si určitě bod nepřivezli. Parta je stále výborná. To víte, když se vyhrává, tak je všechno veselejší a jednodušší…

Fakta

Tomáš Pek (ročník 1989), opora HBC Strakonice 1921, nastoupil ve stále probíhající sezoně 2013/2014 ve čtrnácti ligových zápasech a zaznamenal zatím 43 gólů.

Chyběl pouze v jediném utkání, a to na hřišti Karviné B v pátém podzimním kole.

Do střelecké listiny se nezapsal v jediném zápase, gólově naprázdno vyšel na závěr podzimní části v Lounech.