Brát to z pohledu prvních poločasů, měli by už strakoničtí házenkáři v extralize tři body. Jeden zremizovali a jeden vyhráli. Jenže druhé půle zatím týmu hrubě nevycházejí, proto má na kontě nula bodů a porážky o jedenáct a deset gólů.

Ve Frýdku-Místku Jihočeši v úvodním kole prohráli 23:34 (13:13), v sobotu 16. září v domácí premiéře podlehli Jičínu 26:36 (17:15).

Hráč Tomáš Pek přiznal, že doma mužstvo víc věřilo, že by si mohlo poprvé sáhnout na nějaký bod. „Zatím to nezvládáme po psychické stránce. Máme utkání dobře rozehraná, můžeme bodovat naplno, jsme se soupeři srovnatelní i lepší, ale psychicky to nezvládneme. Začneme kupit chyby a nedáváme góly,“ popsal příčiny neúspěchů.

Každá ztráta pak mančaft podle něj sráží níž a níž. „Všechno je o hlavě, která nám přestane fungovat. Nejde myšlení, těžknou nohy, hůře se brání a vypadá to, jak to vypadá. Oba dosavadní zápasy byly jako přes kopírák,“ dodal.

Zmínil, že doma proti Jičínu šel se spoluhráči v poločase při vedení 17:15 do šaten ve velké euforii a laufu. „Ale při nástupu do druhé půle zase přišlo to samé – neproměněné vyložené šance. Stříleli jsme zbrkle, chtěli jsme předchozí zaváhání hned napravit a skóre zvrátit. Tím měl soupeř více klidu a otočil stav. My jsme se neprosazovali,“ podotkl Tomáš Pek.

Strakoničtí mají úzký kádr. Chybí jim zdvojení postů. Mladí hráči zatím nemají zkušenosti a potřebný drajv pro nejvyšší soutěž. Je to daň jejich mládí a minima zkušeností už s první ligou.

Nestál tedy Jihočechy skvělý první poločas síly do toho druhého? „Je to možné,“ uvedl v sobotu na pozápasové tiskové konferenci kapitán Martin Mošovský. Ale příčinu vidí spíše jinde. „Myslím, že jsme se zalekli, že bychom s Jičínem mohli hrát stále vyrovnaně. Přišla zbrklost při střelbě. Hostům navíc zachytal brankář lépe než v první půli a v jasných šancích nás vychytal. V tom byl také rozdíl,“ zdůraznil.

Domácí gólman Jakub Jareš si z jeho pohledu bohužel formu z první půle nepřenesl do té druhé. „Ale je potřeba říci, že inkasoval vždy z proskoků a nemůžeme mu to vyčítat. Ty chyby byly hlavně u nás v obraně.“

Trenér Roman Marienka viděl rozdíl v kvalitě lavičky a poukázal právě na zdvojení postů u soupeře. „Jičín tam má hráče, kteří už extraligou prošli. Naopak naši dorostenci se s atmosféru a náročností v mužské soutěži teprve začínají potkávat. Je to o trpělivosti. A základní lajna musí zahrát ještě lépe a zodpovědněji,“ konstatoval kouč.

Jičínský hráč Radek Král uvedl, že Strakoničtí šli do zápasu nabuzení a v euforii z domácí premiéry. „Byli agresivnější a my jsme kupili chyby, z čehož těžili. Druhý poločas byl opačný. Zkvalitnili jsme hru, soupeři se přestalo dařit a díky tomu jsme dotáhli zápas do vítězného konce.“

Strakonicím popřál, aby se v nejvyšší soutěži udržely a mohly dál budovat tým na svých odchovancích.