Byli mu blízko…

Takový zápas tady ještě nebyl! Zřejmě nejlepší představení v historii klubu sehráli strakoničtí házenkáři v 5. kole extraligy v sobotu 7. října doma proti Dukle Praha.

Úřadující mistr byl totiž rád, že si z jihu Čech odvezl bod za remízu 26:26. Celý druhý poločas jen dotahoval náskok domácích a v závěru po čase přežil sedmičku.

Strakoničtí získali první bod v sezoně. Ale bylo to, jako by vyhráli. Čtyři stovky fanoušků je od začátku povzbuzovaly a s přibývajícím časem ještě přidaly. Tři minuty před koncem už stáli diváci na nohou a fanděním i potleskem prožívali spolu s celým týmem neopakovatelné okamžiky cesty za bodovým ziskem.

A vůbec nevadilo, že po čase neproměnil nařízenou sedmičku Michal Zbíral, jehož vychytal skvělý Tomáš Petržala v brance Pražanů (jen díky němu Dukla neprohrála).

Neúspěšný exekutor byl přesto vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Po právu. Ale hlavu popelem si posypal. „Rozmyslel jsem si, jak budu střílet, bohužel to nevyšlo. Byla chyba, že jsem zvolil tohle zakončení. Měl jsem volit jinou střelu,“ řekl na tiskové konferenci.

Protože na hřišti v té době už nebyl vyloučený kapitán Martin Mošovský, šel na sedmimetrový hod Michal Zbíral, tradičně druhá volba. Trenér Roman Marienka v tomto také uznal lehce svoji chybu. „Trochu jsem přemýšlel, že do toho sáhnu. Měl jsem na ni poslat asi někoho, kdo za sebou neměl celý zápas jako Michal, kdo by měl čistou hlavu. Tím to trochu beru na sebe,“ podotkl.

Oba se shodli, že bod berou. „Kdyby nám někdo řekl, že první bod z trojice zápasů, které máme doma, získáme s mistrovskou Duklou, brali bychom ho všemi deseti,“ uvedl kouč. Michal Zbíral se přidal. „Bod proti Dukle je super. Čekali jsme, kdy se to zlomí a povede se nám zápas. Hrajeme pořád stejně. I když prohráváme, náš výkon není špatný.“

Hosté z Prahy museli uznat, že měli štěstí. „Soupeř nám nic neusnadnil, bojoval do poslední minuty. V závěrečných deseti minutách i díky výkonu Tomáše Petržaly, kdy chytil čtyři stoprocentní šance, jsme získali bod,“ zdůraznil trenér Jan Josef.

Nejlepší hráč Dukly David Šůstek zmínil, že to v úvodu vypadalo na snadný průběh při vedení jeho týmu 5:0. „Ale usnuli jsme na vavřínech a polevili jsme. Přestali jsme hrát to, co jsme měli, domácí začali dotahovat. Hráli jsme jeden na jednoho, což asi Strakoničtí chtěli, nehráli jsme kombinační hru, kterou máme dobrou, funguje nám. V tom nás dobře ubránili,“ hodnotil.

Velkou poklonu vysekl fanouškům a prostředí u Otavy. „Atmosféra je tady fantastická. Že přijde tolik lidí je obdivuhodné. Fanoušci jsou tady zapálení, fandí celý zápas, ať se děje, co se děje!“

Ještě cennější je zisk bodu navzdory dvěma vyloučením strakonických středních spojek – Tomáše Nejdla ve 28. minutě a Martina Mošovského v 54. minutě. I tak měli Jihočeši až do konce šanci na vítězství. „Šance, které jsme ve druhé půli neproměnili, jdou za brankářem Petržalou. Dokázal zneškodnit i naše umístěné střely a Duklu podržel. Proto nemáme dva body a je to také hlavní důvod, proč si soupeř odváží bod,“ poznamenal Roman Marienka.

Tým dobře připravil a věděl, co chce hrát. A hlavně, co bude hrát soupeř. „Byla otázka času, kdy začneme v postupném útoku Dukly bránit tak, jak jsme chtěli. To byl klíč k celému úspěchu. A podržel nás brankář Jakub Jareš,“ dodal trenér.

Největší zbraň Strakonic z pohledu Pražanů? „Určitě souhra spojek s pivotem. V tomhle utkání tedy určitě. Ukázaly, že je to jejich velká zbraň,“ upřesnil kanonýr David Šůstek.

Žádné přehnané euforii však tým od Otavy nepropadá. „Soutěž je dlouhá, jsme nohama ne pevně na zemi, ale hodně v podřepu a máme velkou pokoru. Víme, že extraliga bude těžká a soupeři se na nás budou připravovat lépe a lépe,“ uzavřel trenér Roman Marienka.

Tuto sobotu do Strakonic přijede tým Handball Brno. Jihočeši vyslali jasný vzkaz…