Se staronovým koučem jdou do nové sezony strakoničtí vodní pólisté. Ke kormidlu se po třech letech vrátil Karel Faměra. Ale nejen o tomto tématu hovořil v rozhovoru předseda oddílu TJ Fezko Strakonice Marek Fügner. Nejvíce starostí teď mají všichni kolem strakonického póla kvůli ohroženému startu týmu českých juniorek na prosincovém mistrovství světa v Austrálii. Důvod? Chybějí peníze. Konkrétně 100 tisíc korun. Marek Fügner věří, že vše dobře dopadne. „Děvčata prostě odjet musí," říká.

O víkendu 20.-21. října startuje nejvyšší soutěž mužů. Fezko povede staronový trenér Karel Faměra. Proč jste se rozhodli pro změnu a proč byl odvolán dosavadní kouč Josef Janeček?
Je pravdou, že tým mužů převzal opět po tříleté pauze trenér Faměra, ale bohužel při úvodních zápasech nebude. Je pracovně mimo Strakonice. My však pevně věříme, že ho nezklameme a obě utkání dotáhneme do vítězného konce. Odvoláním bych odchod trenéra Janečka určitě nenazýval. Bylo to po vzájemné dohodě. Hlavním důvodem byla změna na postu trenéra reprezentačního družstva mužů, které bude trénovat také Karel Faměra. Zde hraje osm hráčů ze Strakonic a i příprava na kvalifikaci mistrovství Evropy 2014 bude probíhat z větší části ve Strakonicích. Proto jsme se dohodli, že by se o oba týmy měl starat jeden trenér.

Zůstal Josef Janeček v oddílu 
u nějakého týmu nebo v nějaké funkci?
Zůstává nadále jako trenér dorostu. Byla by škoda nevyužít jeho trenérského potenciálu a hráčských zkušeností, které může předat dalším generacím strakonických vodních pólistů.

Kdy se oddíl rozhodl pro změnu? Odkdy jste byli v kontaktu 
s Karlem Faměrou a kdy jste se dohodli na obnovení spolupráce?
První jednání o změně proběhla někdy na přelomu prázdnin. Karla Faměru jsem oslovil já jako předseda mužské sekce Českého svazu vodního póla s nabídkou trenéra reprezentace. Nechal si zhruba týden a pak moji nabídku za určitých podmínek přijal. Jedna z hlavních byla vzájemné odsouhlasení nominace hráčů a jejich příslib, že podstoupí tvrdou přípravu pod jeho vedením až do kvalifikace, nebo eventuálně evropského šampionátu v roce 2014, která se hraje v průběhu příštích dvou let. Potom došlo také k dohodě na oddílové úrovni, o které jsem již mluvil.

Co bude cílem pod novým trenérem?
Naším hlavním oddílovým cílem je opět zisk titulu mistra republiky. A cílem reprezentace je důstojná účast 
v kvalifikaci.

Jsou nějaké změny v týmu mužů? Koho vidíte jako hlavního konkurenta v soutěži?
Zásadních změn je několik. První je odchod Jana Zikmunda, který nás opouští po jedenácti odehraných sezonách a vrací se do Slavie Praha. Naopak se do našich řad vrací dva výborní hráči, a to Martin Beránek a Michal Burian. Budou pro nás bezesporu posilami. Už se těším, až si společně zase zahrajeme. A konkurent? Sezona je teprve na začátku, tak nechci nic předjímat. Podle mého názoru největším konkurentem bude určitě již zmiňovaná Slavia Praha. Ale i týmy Hradce Králové a Brna pro letošní ročník posílily.

Aktuálně v oddíle řešíte i nedostatek financí juniorského týmu reprezentace pro prosincové mistrovství světa v Austrálii. 
Co se stalo? Je reálně ohrožena účast týmu?
Určitě se tento problém nejvíce dotýká našeho oddílu, vždyť deset hráček z třinácti je právě ze Strakonic. Celá situace je velmi složitá a nepříjemná. Český svaz měl přislíbený sponzorský dar ve výši 100 tisíc korun, který měl z větší části dorovnat rozdíl mezi skutečnými náklady akce – ty jsou téměř jeden milion korun – a dotací poskytnutou ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy na reprezentaci a mládež. Sponzor svazu minulý týden oznámil, že neposkytne slíbené plnění vzhledem
ke špatné ekonomické situaci, a proto musel výkonný výbor přistoupit k nepříjemnému kroku a požádat hráčky o finanční spoluúčast.

Jak budete tuto situaci řešit?
V tuto chvíli nezbývá než věřit, že rodiče pochopí vzniklé problémy a potřebnou částku ve výši deset tisíc korun děvčatům poskytnou. Stále hledáme potencionální sponzory a žádáme je o finanční pomoc. Každá, i malá částka, přibližuje děvčatům účast na tak prestižní akci, jakou mistrovství světa bezesporu je. Samozřejmě dalším pozitivem by bylo umístění do osmého místa, kdy by byla možná další podporu ze strany českého svazu. Ten by mohl tento výsledek prezentovat v příštím roce při žádání o dotace na podporu sportu a mládeže. Proto, když se vše podaří a děvčata odjedou, držme jim palce a přejme co nejlepší umístění.

Otázka na závěr: Jste v tomto případě optimista?
Musíme to vidět optimisticky. Je to historický úspěch jak v regionálním, tak v celorepublikovém měřítku. Byla by obrovská škoda a určitě 
i demotivace pro naše mladší hráče a hráčky tuto akci neuskutečnit. Děvčata prostě odjet musí!