Příprava na jaro byla jedna z nejhorších za poslední roky. Takto naplno to řekl před startem odvetné části I. ligy trenér házenkářů Strakonic Miroslav Vávra. Hráči se na společné tréninky totiž scházeli jen těžko. Ale cíl vyhrát ligu zůstává! Druhá nejvyšší soutěž začíná o tomto víkendu, Jihočeši na úvod jedou v sobotu 20. února do Dvora Králové.

Po generálce s Talentem Plzeň B 30:30 jste uvedl, že letošní zimní příprava byla jedna z nejhorších. V čem byla tak odlišná od těch předchozích?
Hráči, kteří v mužích před čtyřmi lety začínali, byli tehdy mladší a v současnosti už většina z nich chodí do práce nebo studují vysoké školy. Finanční možnosti, jak jim kompenzovat čas vyčleněný házené, nemáme. Časově nebylo možné u všech hráčů sladit tréninky, z tohoto důvodu byla nejhorší.

Kolik tedy máte natrénováno?
V minulosti jsme trénovali každý den, tedy pět tréninkových jednotek v týdnu plus soboty a neděle. Z toho jsme museli slevit, dostali jsme se na čtyři tréninky týdně. A na ty poctivě chodilo asi jen šest hráčů. Ostatní mají tak jeden až dva tréninky týdně.

Dostává tímto plán vyhrát soutěž trhliny?
Podle mých informací, které mám z házenkářského prostředí, na tom nikdo není dobře. Asi jen kromě Nového Veselí. A na Chodově, co vím, také velmi dobře trénují. Jinde to podle mě bude obdobné jako u nás, docházka na tréninky je všude problém. Sport 
v dnešní době vyžaduje lepší trénink a má větší finanční nároky. Podle mě se to neodrazí na cíli, kterým stále zůstává soutěž vyhrát. Nemám pochybnosti, kluci jsou připraveni adekvátně tomu, jakou kvalitu soutěž má. Jsou to už zkušení hráči, hrají ligu nějakou dobu. S kondicí se budeme muset poprat na trénincích v týdnu mezi zápasy.

Na druhou stranu, je i pozitivní zpráva. Na hostování z Jičína přišel pivot Vít Šebek, rozhodně vítaná posila.
Chtěl bych napravit článek z novin, že jsme do současné doby neměli klasického pivota. Došlo k rozladění obou hráčů. O jednom se uvedlo, že není klasický pivot, a o druhém, že se nedostal do fazony. Chtěl bych to napravit. Přišel teď Vít Šebek, tedy hráč, který hraje dlouhou dobu na pivotu a má pro hru větší cit než naši pivoti. Ale Michal Zbíral se za ten rok, kdy na tomto postu hrál, vypracoval na velmi dobrého pivota. A Michal Tockstein, za tím si stojím, nedosahuje herních a hlavně fyzických předpokladů pro tuto soutěž. Ten bude Víťovi pomáhat a dělat mu dvojku. 
Z Michala Zbírala se zpátky pokusíme udělat spojku.

V generálce proti Talentu B byl jen na tribuně Jaroslav Dušek, hráč a současně váš asistent. Mělo to nějakou příčinu?
Příčina je velmi jednoduchá – s Jardou Duškem jsme se rozešli, už u nás nebude pokračovat a má podepsané přestupní lístky. Důvod byl ten, že jsme se neshodli absolutně ve všem – v jeho práci pro náš oddíl, v jeho názorech, a proto jsme se rozešli.

Co je pozitivum před startem jara, co negativum?
Pozitivem je, že jsou všichni hráči zdraví. Přípravou prošli bez úhony, stejně jako jediným utkáním. Plusem také je, že se nám podařilo přivést Víťu Šebka. Negativum? Asi všeobecný nešvar, že se 
v našich podmínkách nedá kvalitněji trénovat a tím hrát lepší házenou.

Jak vidíte boj o prvenství? Bude vyrovnaný až do konce, nebo se někdo utrhne? Popředí tabulky je hodně našlapané.
Můj názor je, že na čele tabulky to bude takto našlapané až do konce. Zápasy se „slabšími" soupeři ze spodku tabulky budou obrovsky těžké pro nás i pro ostatní soupeře. Bude hodně záležet na tom, jak kdo bude mít sportovní štěstí a komu se povede vozit body z venku.

Vy nemáte vůbec lehký začátek jara. Sice jedete na hřiště až devátého Dvora Králové, ale ten je nejnepříjemnějším soupeřem venku, jak říkáte dlouhodobě.
Dva body ze Dvora Králové potřebujeme! Jsou důležité pro dobrý start do odvet. Konzultoval jsem to s trenérem dorostu Romanem Nejdlem, aby s námi jel i Tomáš Nejdl, dorostenci totiž současně hrají v Lovosicích. Chtěl bych mít jistotu, že budeme kompletní a v nejsilnějším možném složení. Za Dvůr Králové může nastoupit i Groh, který hraje extraligu v Jičíně. Nebude to vůbec jednoduchý soupeř a jeho domácí prostředí… Těžko se tam vyhrává.

Jaké informace máte z tábora vašich hlavních konkurentů 
v boji o prvenství?
Víme, že posílilo Nové Veselí. Přišel Vít Schams z Třeboně, brankář, který chytal extraligu v Karviné. Dále přišli ještě Jakub Štěrba z Ivančic na křídlo a bosenský hráč Anur Burnazovič jako spojka. O ostatních mančaftech nemám tak detailní informace.