V posledních letech se pohybovaly strakonické basketbalové týmy juniorek a kadetek ve spodních patrech tabulky. Hrály přímo o zachování účasti mezi elitou, kde se vždy udržely. Takže extraliga se hraje u Otavy nepřetržitě.

V uplynulém ročníku 2015/2016 měly obě kategorie po delší době klid, zahrály si čtvrtfinále play off. Juniorky skončily z dvanácti týmů po základní části sedmé a kadetky osmé.

Juniorky poté ve vyřazovací části vypadly s USK Praha 0:3 na zápasy, kadetky po drtivých porážkách od Žabin Brno také 0:3.

Tolik nervů jako v předešlých sezonách tedy neměl šéftrenér mládeže BK Strakonice Jiří Johanes, který byl hlavním trenérem kadetek a asistentem u juniorek. Kromě toho jako pravá ruka kouče Petra Martínka působil i u extraligových žen.

Jak vnímal minulou sezonu dvou hlavních mládežnických celků? „V kadetkách byl výkonnostní rozdíl mezi prvními Žabinami a námi obrovský, takže tam jsme počítali s tím, že jsme víceméně bez šance. Série tak také dopadla. Žabiny jsou o třídu nad všemi ostatními," hodnotil.

V juniorkách podle něj byla naděje, že by družstvo mohlo nějaký zápas vyhrát. Nepovedlo se. „Ale výsledky byly těsné a USK Praha jsme prověřili, hlavně doma," konstatoval kouč.

Z pohledu toho, že Jihočešky neměly starosti se záchranou, lze sezonu hodnotit jako úspěšnou. I když ve Strakonicích v minulosti byla veřejnost spíše zvyklá na boj o medaile… „Poslední úspěch jsme měli s ročníkem 1990, kdy v týmu byly například Dana Kušlitová nebo Michaela Stará. Další takový se nám může povést, když budeme mít dobré vlastní odchovankyně a ještě se nám podaří přivést kvalitní posily. Musí se sejít spousta věcí, což se nám v posledních letech nedařilo," vysvětlil Jiří Johanes.

Ač obě kategorie dorostenek nakoukly do vyřazovacích bojů, před startem ročníku trenéři úplně v klidu nebyli. „Měli jsme strach víc v juniorkách. Nakonec to odtáhly hráčky, kterým moc pomohlo, že nastupovaly za ženy v nejvyšší soutěži, tyto zkušenosti hodně prodaly. Byl to obrovský přínos."

U kadetek panoval větší optimismus, že by se tým mohl bojům o udržení vyhnout. „Ročník předtím jsme sice hráli baráž, ale pro holky to už byla druhá sezona v této kategorii, takže jsem věřil, že nějaký výsledek uhrajeme. Celý ročník byl ovlivněn tím, že některé hráčky – třeba Veronika Voráčková nebo Ludmila Dudáčková – nastupovaly ve třech soutěžích a hledali jsme pro ně přiměřenou míru zátěže. Většinou to odnesly kadetky, kde nehrály všechny zápasy."

Jak to bude v nadcházející sezoně? Klub totiž poznamenaly odchody. Zásadní je konec působení Veroniky Voráčkové, která byla lídrem kadetek, nyní je ve starší kategorii a nakoukla také mezi ženy. Nově je hráčkou USK Praha. „Dává to ale šanci dalším holkám. Cítím, že jsme teď nastartovali lepší spolupráci s regionálními partnery – Klatovy a Plzní. S Plzní jsme se domluvily na dlouhodobější spolupráci a je zájem, aby si tyto holky zahrály extraligu," zdůraznil Johanes.

V juniorkách skončily Eliška Malá a také největší opora Michaela Gaislerová. „Míša Gaislerová bude hodně chybět i v týmu žen pro nejvyšší soutěž. Je to velmi pracovitá hráčka, jakou jsem dlouho neviděl. Dře na sobě a má jediný cíl – stále se zlepšovat," vyjádřil se na adresu opory trenér.

Ve starší kategorii podle Jiřího Johanese teď bude tým mít na umístění kolem osmého místa, v mladších to ale neumí odhadnout. „Tam to bude o síle soupeřek, jak se ta družstva seskládají a těžko se dá odhadnout, jak se bude dařit žákyním v kategorii dorostenek," prohlásil.

Příprava na novou sezonu BK Strakonice začne v Písku 15. srpna, kde bude celý klub. Týden budou třífázové tréninky, poté dvoufázové tréninky do konce prázdnin v domácích podmínkách. A k tomu samozřejmě přípravné zápasy.