Biatlonistu Ondru Mánka, odchovance vimperského Fischer Ski klubu, jsme letos mohli sledovat v přímých přenosech České televize. Konkrétně z juniorského Mistrovství světa v kazašském Ščučinsku, které pro něho bylo velmi úspěšné.

Ondra je již několik let stabilním členem juniorského reprezentačního týmu v biatlonu, se kterým již objel kus světa. Z roku 2020 je trojnásobným vícemistrem světa – ve štafetě, ve sprintu na 7,5 km a ve stíhacím závodě na 10 km. Loňskou sezonu se potýkal s covidem a tak mu nevyšla, jak by si přál, ale vše si vynahradil právě skončenou parádní sezonou.

Předzvěstí dobrých výsledků bylo již letní Mistrovství světa, které se konalo v německém Ruhpoldingu. Tam Ondra v srpnu obsadil 4. místo, když ho těsně před cílem předstihl závodník z Ukrajiny. V zimě mladý český reprezentant již pravidelně startoval nejenom v juniorské kategorii, ale také mezi dospělými na IBU Cupech (druhá liga světového poháru).

Ondra žije v malé osadě Záhoříčko u Čkyně a s biatlonem tuto zimu navštívil Rakousko, Německo, Slovinsko, Itálii, Estonsko, Litvu a Kazachstán. Letos se mezi nejlepšími juniory z celého světa na IBU Cupech několikrát umístil v TOP 10, ale i na pódiu mezi šesti nejrychlejšími. Nejen v idividuálních závodech, ale také ve smíšených štafetách.

Emma Mánková má za sebou úspěšou sezonu.
Emma Mánková zakončila úspěšnou sezonu titulem mistryně ČR ve sprintu

Ondra Mánek má za sebou další skvělou sezonu.Ondra Mánek má za sebou další skvělou sezonu.Zdroj: Archiv závodníkaSkvělý výsledek zaznamenal i mezi dospělými na IBU Cupu, když ve vytrvalostním závodě ve slovinské Pokljuce se čtyřmi střeleckými položkami doběhl na dvanáctém místě a zanechal za sebou i několik dospělých borců, kteří mají již zkušenosti i dobré výsledky ze závodů ve světovém poháru.

Ondra letos skvěle načasoval svoji formu, protože nejlepších výsledků dosáhl na juniorském Mistrovství světa v Kazachstánu, které se konalo 4. - 12. března a bylo vrcholem sezony. Ve vytrvalostním závodě na 15 km se čtyřmi střelbami chyboval pouze na první položce a to hned dvakrát. S dalšími položkami, kdy již nechyboval, se postupně posouval výš a výš. Závod byl velmi napínavý, nakonec Ondra skončil na skvělém 5. místě a od světového bronzu ho oddělila jen jedna chyba na střelnici. Kdyby neminul ani jednou, byl by mistrem světa s náskokem 45 vteřin na druhého. Ale to je kdyby, které dělá biatlon tak napínavým vždy až do poslední střelby.

Ve sprintu na 10 km pak v Kazachstánu skončil na 16. místě a skvěle jel i stíhačku na 12,5 km, kde se díky skvělému běhu i se dvěma chybami na střelnici vyšplhal na 9. místo. Celkově byl na světovém šampionátu nejlepší český junior, čímž skvěle zakončil tuto kategorii.

Nyní Ondru čeká rozhodování, zda bude i nadále pokračovat v dospělé kategorii, což s sebou nese plno dalších dobrodružství, ale i překážek a strastí. Tak držme palce, ať se dobře rozhodne a v případě, že se rozhodne pro další profesionální sport, těšmee se na něj v televizních přenosech mezi dospělými.