Z osmého místa, které jako poslední zajišťuje postup do play off, vstoupí do druhé poloviny základní části Ženské basketbalové ligy tým Strakonic. Prvním soupeřem mu bude v neděli venku Ostrava. Jihočešky mají po deseti odehraných zápasech bilanci pět výher a pět porážek.

Trenér Ivan Beneš ji označil jako úspěšnou. „Když jsem na začátku odhadoval reálná čísla, došel jsem k bilanci 6/4, nebo 5/5. Když vidím, jak soutěž probíhá, jsem spokojený." Samozřejmě ho však mrzí některé zbytečně prohrané duely. Družstvo mohlo mít klidně bilanci 7/3. „Ano, je ale třeba zůstávat na zemi. Jsme tam, kde máme být," dodal Beneš.

Škoda je prohry s Hradcem Králové doma v prodloužení a pak porážky na hřišti poslední Slovanky. I když šlo o rozdílná utkání. „S Hradcem to byl od nás krásný výkon proti favoritovi na medaili, už jsme sahali po vítězství, ale nakonec jsme prohráli v prodloužení. Na Slovance to byl naopak náš nejhorší výkon," připomněl kouč.

Strakonice mají na osmém místě k dobru na čtveřici týmů pod sebou tři výhry. Kolik bude stačit na zajištění účasti v play off? „Záleží, jak budou hrát týmy pod námi. Když budou ztrácet, tři čtyři vítězství by mohla stačit. Deset výher celkem by mělo na vyřazovací část stačit," uvedl Beneš. Jenže je také podstatné, z jakého místa by do play off družstvo postoupilo. Pokud z osmého, šlo by na suverénní USK Praha a jistě by vypadlo.

Trenér Ivan Beneš říká jasně: „Chceme na vyšší příčky! Pět týmů má ovšem nahráno a kádr takový, že těžko budou ztrácet. Reálně můžeme poskočit na šestou sedmou příčku, ten manévrovací prostor je omezený. Když však budeme hrát velmi dobře, můžeme porazit každého. Kromě USK je každý soupeř hratelný."

Cestovatelský leden

Pro Jihočešky bude velmi důležitý a současně velmi těžký už leden. V prvním měsíci roku 2015 je čekají čtyři zápasy, z toho tři venku. Doma pak hostí lídra tabulky.

Strakonice začnou v neděli na palubovce poslední Ostravy. Poté hostí USK Praha, následně jedou na hřiště Slavie Praha a Valosunu Brno. „Začátek druhé poloviny soutěže máme těžký. Týmy, které mají zápas v Ostravě za sebou, řekly, že se tam hraje velmi těžko. Ale pro nás je to zápas, který bychom měli zvládnout a když ne, bude to nepříjemná ztráta," zdůraznil Ivan Beneš.

Proti USK Praha chce tým sehrát důstojnou roli s euroligovým celkem. „Poté nás čeká Slavia Praha, ta má velké ambice a prý chystá na druhou polovinu soutěže posílení. A Valosun Brno, to je další těžký soupeř – na něj se nám dlouhodobě nedaří. Na jeho hřišti se jen tak nevyhrává," vylíčil trenér. „Kdyby se nám začátek povedl, byla by druhá půlka soutěže dobře rozjetá."

Jihočešky zakončily první polovinu základní části a celý rok 2014 úspěšně, když vyhrály na hřišti Nymburku. Dá se říci, že překvapivě. „Říká se, že takové vítězství před pauzou má cenu dvou. A je fakt, že nás to povzbudilo. V přípravě panovala dobrá nálada a chuť do tréninků," zmínil se kouč.

Čtveřice cizinek odjela na vánoční svátky domů a vrátila se až na začátku týdne. Takže po Vánocích trénovaly jenom „domácí" hráčky. „Apeloval jsem na cizinky, aby doma také trénovaly. Tak uvidíme. Zbytek trénoval dobře," zdůraznil Ivan Beneš.

Družstvo první trénink v kompletním složení absolvovalo ve středu. Vrančič a Milligan se vrátily v pondělí, Kastanek a Berry v úterý.

Jak probíhala příprava během pauzy? „V první fázi po Vánocích to bylo o kondici a nastřílení většího objemu. Ve druhé fázi po Silvestru jsme se hodně zaměřili na basketbalové situace. Teď přijde na řadu hra pět na pět a taktika," přiblížil strakonický lodivod.

Tým by měl vstoupit do odvetné části zdravý a kompletní. I když zranění kotníku trápilo Košatkovou. Ta se s ním potýkala už delší dobu a nyní měla pauzu. Ivan Beneš věří, že pomohla.

Program v lednu

12. kolo (11. ledna):
SBŠ Ostrava – Strakonice
13. kolo (17. ledna):
Strakonice – USK Praha
14. kolo (24. ledna):
Slavia Praha – Strakonice
15. kolo (31. ledna):
Valosun Brno – Strakonice