Extraligové ženy BK Czech Coal Aldast Strakonice se o uplynulém víkendu zúčastnily mezinárodního turnaje Velká cena Myjava na Slovensku.
Síly měřilo pět družstev. Celkové pořadí bylo: 1. Valosun Brno, 2. Loko Karlovy Vary, 3. Aldast Strakonice, 4. BO City farma Myjava, 5. UBBC Herzogenburg (Rakousko).

Celek tvořily: rozehrávačky Iveta Urbanová, Krystina Tomanová a Michaela Stará. Na pozici křídel byly Michala Drachovská, Jana Stejskalová, Lucie Baláková a Šárka Punčochářová. Post podkošových hráček zastupovaly Alena Podskalská, Jaroslava Bernasová, Elena Chernyi a Petra Lukešová. Ze zdravotních důvodů neodcestovaly Kateřina Konvičková a Martina Drahotová. Demoya Williamsová teprve přijede z USA.

Šlo o přípravný turnaj na extraligu, strakonický celek se tady mohl utkat se svými dvěma soupeři – Brnem a Karlovými Vary. Rakouský celek je navíc soupeřem ze skupiny Středoevropského poháru, jehož jsou Strakonice letos poprvé účastníky.

„Na turnaj jsme odcestovali po dvoutýdenní halové přípravě zaměřené zejména na obranné činosti,“ řekl trenér Eduard Gaisler. Družstvo je pro letošní extraligu opět nejmladší v lizě. Kádr je doplněn čtyřmi dorostenkami a podařilo se posílit podkošovou pozici Elenou Chernyi z ruského Jekatěrinburgu.
Trenér Gaisler chtěl na Slovensku prověřit obranu, což se ve větší míře podařilo. „Celek dokázal hrát poměrně agresivní basketbal a čerpal z velké možnosti střídání. Na palubovku se tedy dostaly všechny hráčky,“ doplnil kouč. Utkání byla hodně vyrovnaná a konečné rozdíly přibližně o 10 bodů na to i poukazují.

Třetí místo vzhledem k tomu, že to byl první přípravný turnaj BK, je velmi dobrým výsledkem a ukazuje na fakt, že družstvo udělalo v přípravě velký kus práce.

Oba soupeři v extralize – Valosun i K. Vary – mají pro letošek medailové ambice. Zápasy na Slovensku ale ukazovaly, že jsou to porazitelná družstva. Právě s K. Vary začínají Strakonice soutěž doma ve středu 31. října. „Psychika bude hrát velkou roli, ale máme ještě dost času na doladění přípravy,“ tvrdí trenér.

Nejlepší střelkyní strakonického celku byla jednoznačně Jana Stejskalová a byla vyhlášena i nejlepší hráčkou týmu. A jaké byly výsledky strakonických děvčat?

Aldast Strakonice – UBBC Herzogenburg 73:63 (16:13, 24:20, 11:12, 22:18). Body: Chernyi 19, Urbanová 12, Podskalská 12, Stejskalová 11, Bernasová 7, Tomanová 5, Punčochářová 5, Baláková 2.

Myjava – Aldast Strakonice 81:78 (21:29, 22:21, 16:15, 22:13), body Stejskalová 16, Podskalská 13, Chernyi 10, Drachovská 9, Urbanová 9, Stará 9, Punčochářová 6, Bernasová 4, Baláková 2.

Aldast Strakonice – Karlovy Vary 87:93 (25:21, 15:24, 22:19, 25:30), body: Stejskalová 28, Drachovská 15, Chernyi 14, Podskalská 7, Urbanová 6, Baláková 4, Bernasová 4, Tomanová 3, Lukešová 2, Stará 2, Punčochářová 2.

Valosun Brno – Aldast Strakonice 93:80.