Autobus byl převrácený na levém boku, přední částí ponořený v rybníku Velká Podvinice. Jeho řidič při nehodě zemřel. V autobusu cestovalo třicet osob, které utrpěli různá zranění. Takový byl scénář.

„Cílem cvičení bylo procvičit spolupráci složek při události s velkým počtem raněných osob a různé úrovně řízení zásahu,“ uvedl ředitel územního odboru HZS Strakonice Ota Šmejkal.

Velký důraz byl kladen na reálnost celého námětu a provedení. Tomu odpovídala i profesionální příprava figurantů. Členové Oblastního spolku ČČK ve spolupráci se zdravotníky je velmi pečlivě namaskovali a instruovali o zraněních a projevech symptomů. Pro maximální přiblížení se skutečnosti byly použity reálné rekvizity. K otevřené ráně břicha naplněné a přibarvené střívko, vepřové kosti k simulaci otevřených zlomenin, vytvořilo se i tepenné krvácení se stříkající umělou krví.

Požár kamiónu, Libějovice.
Tragická nehoda nedaleko Vodňan. U Libějovic uhořel řidič kamionu

Na zasahující čekalo celkem třicet připravených osob, včetně malých dětí. Figuranti simulovali nejen fyzická zranění, ale i postižení psychickým traumatem. Jejich přesvědčivý výkon byl velmi podstatný pro navození atmosféry celého zásahu.

V nachystaném scénáři byl i pacient s penetrujícím poraněním, kde bylo potřeba nejprve odstranit cizí těleso, aby bylo možno transportovat raněného. Zajímavostí byli i pacienti s dynamickým vývojem zdravotního stavu, včetně změn vitálních hodnot. Od prvního kontaktu s hasiči se jim počítal biologický čas třiceti minut do úmrtí.

Cvičení bylo náročné pro všechny jak po fyzické, tak i psychické stránce. Fyzickou stránku prověřilo i panující horké počasí a velké množství zraněných. Psychickou stránku profesionální maskování zraněných, jejich herecké schopnosti vžít se do situace a sehrát roli postižených mimořádnou situací. „Cvičení bylo všemi účastníky hodnoceno jako vysoce pozitivní a přínosné. Výsledky poslouží ke zkvalitnění výcviku, odborné přípravy a součinnosti mezi složkami IZS,“ doplnil Ota Šmejkal.

Mezi Vodňany a Újezdem se střetl motocykl s nákladním autem. Motocyklista na místě zemřel.
Policisté hledají svědky smrtelné nehody motocyklisty na Strakonicku