Ještě v den nehody, tedy ve čtvrtek, si řidič autobusu, který se převrátil na bok u Studené, převzal obvinění z rukou policejního komisaře. "Již obviněný řidič je nyní trestně stíhán pro trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti, za který mu v případě soudem uznané viny hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let nebo zákaz činnosti. O události byly vyrozuměny zastupitelské úřady Maďarska a Číny," sdělila hradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

Autobus se ze zatím nezjištěných důvodů převrátil mimo silnici.
U Horního Bolíkova se převrátil autobus


Podotkla také, že jindřichohradečtí policisté se při řešení případu setkali s nelehkým úkolem - totiž s jazykovou bariérou. "K vyslechnutí řidiče byl zapotřebí tlumočník z jazyka maďarského a k vyslechnutí přinejmenším tří zraněných tlumočník z jazyka čínského. Tlumočník do čínštiny se však v Jihočeském kraji ani v kraji Vysočina nenachází," uvedla mluvčí s tím, že pomyslný trn z paty policistům vytrhli až místní obyvatelé. "Muž plynně hovořící maďarsky a zejména žena čínské národnosti, která v Jindřichově Hradci podniká. Bez jejich pomoci by výslechy všech výše uvedených zainteresovaných osob proběhnout nemohly," doplnila Hana Millerová.

Co se týká zraněných, jednalo se o tři ženy a jednoho muže. Tři z cizinců ještě v den nehody propustila jindřichohradecká nemocnice, jedna žena ale utrpěla zlomeninu ruky. V jihlavské nemocnici se tak musela podrobit operaci.