Pondělí 29. října, něco málo kolem půl čtvrté ráno. Ostrou levotočivou zatáčkou projíždí ve směru od Českých Budějovic kamion naložený buničinou. Během okamžiku se z něj sesouvá celý nákladní prostor plný balíků a končí opřený o zeď malého baráčku. V celé vesnici ale dále panuje klid. Policie přijíždí na místo cca po půl hodině a upozorňuje příbuzného majitele domku na nehodu. "Bylo to tak kolem půl páté, kdy mi policistka volala. Málem jsem jí vynadal," říká Václav Kotrba z Drahonic. V domku žije jeho otec. "Nic se mu nestalo. Dokonce ani nevstal z postele," popisoval Václav Kotrba přímo na místě události.

Řidič kamionu Jan C. si není vědom žádné chyby. "Jezdím tady tak měsíc, takže zatáčku dobře znám. Podle tachografu jsem jel tak 25 kilometrů v hodině a mířil jsem na hranice s Německem," připojil svůj komentář.

Podle něj šlo o technickou závadu na návěsu. "Celá ta plechová krabice s nákladem se utrhla a sjela dolů. Rám na návěsu zůstal. Osobně si myslím, že se to utrhlo už v zatáčce předtím. Tady je vidět, jak náklad sjel nejdřív na levou stranu a pak na pravou," ukazuje na stopy na nárazníku, která jeho slova víceméně potvrzují. "Sice sedím za volantem kamionu teprve tři měsíce, ale za tohle nemohu," dodal.

Při vší smůle bylo štěstí, že takl brzo ráno v těchto místech nikdo nešel. "Když si představím, že tady chodí děti na autobus do školy, je mi z toho špatně," oddechl si řidič.

Pondělní nehoda není ale jediná, která se do historie domku zapsala. Téměř přesně před pěti lety - 24. srpna 2007 také kolem 4. hodiny ranní - narazil do domku kamion vezoucí obilí. Také jel ve směru od Českých Budějovic. Následky této nehody byly drtivé. Zničený celý štít, který nařídil statik odstranit, zničená vrat, střepy a úlomky byly až v místnosti. "Myslím, že tehdy byla škoda kolem 300 tisíc korun. Dneska to tipuji tak na padesát tisíc," řekl Václav Kotrba.

Zatáčka v Drahonicích patří podle místních mezi úseky na Strakonicku s nejhorší pověstí.

https://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/nehoda_drahonice_20070824.html