Hned dva lidé zahynuli během víkendu 4. až 6. července při koupání v jihočeských rybnících a koupalištích. V rámci celé republiky pak bylo celkem osm obětí. Třiadvacetiletému mladíkovi v Táboře 
se zřejmě stala osudnou přílišná konzumace alkoholických nápojů, zhruba 50letý muž z Budějovicka potom zemřel po akutním epileptickém záchvatu. K oběma tragickým událostem došlo v neděli odpoledne. Jak jsme již informovali v úterním vydání, mladší z dvojice našel smrt 
v táborském rybníku Jordán.

Podle dosavadních závěrů policejního vyšetřování pravděpodobně popíjel s partou.
Po nějaké době se odpojil 
a šel po vlastní ose. Kamarádi jej naposledy spatřili u břehu v prostoru Šafaříkovy ulice.

Bez cizího zavinění

Vodáci na řece Vltavě u Českého Krumlova.Policejní mluvčí Miroslav Doubek popsal, že značně opilí parťáci (2,5 až 3 promile) zmínili, že jej naposledy zaregistrovali v okolí mola. Tam také policisté později našli jeho odložené věci. „Krátce před druhou hodinou po půlnoci byl mladík nalezen potápěči pod hladinou vody právě v prostoru mola. Na místo přivolaný koroner neshledal na těle utonulého žádné známky cizího zavinění a pro přesné určení příčiny smrti nařídil zdravotní pitvu. Cizí zavinění na úmrtí muže nepotvrdilo ani na místě provedené prvotní šetření policistů," doplnil mluvčí.

Druhý muž zemřel téhož dne na venkovním koupališti v Borku u Budějovic. Mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů zmínila, že záchranáři vyráželi na místo krátce před půl šestou odpoledne. Muž při příjezdu zdravotníků, hasičů a policistů ještě žil, veškeré snahy o jeho záchranu však bohužel byly neúspěšné. „K tragédii přispěla souhra nešťastných okolností. Muž dostal ve vodě epileptický záchvat a i když se jej podařilo dostat zavčasu ven a záchranáři mu okamžitě poskytovali první pomoc, bohužel zemřel. Nikdo cizí neměl na jeho smrti podíl," dodala mluvčí hasičů s tím, že podobné tragédie často způsobuje i určitá lehkomyslnost a nerozvážnost koupajících. Hasiči proto připomínají základní pravidla (viz infobox), kterých byste se měli držet jak na veřejných koupalištích, tak i v rybnících či při splouvání řek. 
„Pokud se někdo začne topit, snažte se mu nejdříve pomoci sami. Opět ale platí, že nikdy nesmíte přecenit své síly. Pokud na záchranu sami nestačíte, co nejrychleji přivolejte pomoc z okolí, popřípadě zavolejte záchranáře. Snažte si co nejlépe zapamatovat místo, kde jste tonoucího naposledy viděli," doporučila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.